Zgodnie z celami i statutem, nasze stowarzyszenie organizuje konferencje genealogiczne:
- 8. Konferencja 24–26.09.2021 (Fb/YT/program/informator/plakat/mapa/media/nagrania) SOG.2021.238
- 7. Konferencja 25-27.09.2020 (Fb/YT/program/informator/plakat/mapa/media/nagrania) SOG.2020.222
- 6. Konferencja 20-22.09.2019 (Fb/YT/program/informator/plakat/mapa/media/nagrania) SOG.2019.195
- 5. Konferencja 21-23.09.2018 (Fb/YT/program/informator/plakat/mapa/media/nagrania) SOG.2018.145
- 4. Konferencja 08-10.09.2017 (Fb/YT/program/informator/plakat/mapa/media/nagrania) SOG.2017.100
- III / 3. Konferencja 14-16.10.2016 (Fb/YT/program/informator/plakat/media/nagrania/ankieta) SOG.2016.046
- II Konferencja 11-13.09.2015 (Fb/YT/program/informator/plakat/media/nagrania/ankieta) SOG.2015.027
- I Konferencja 11-12.10.2014 (Fb/YT/program/informator/plakat/media/nagrania/ankieta) SOG.2014.010
INFORMATOR
- NABÓR na wystąpienia i stoiska targowe — warunki organizacyjne, terminy i wymagania do druku dla prelegentów
- PROGRAM (najbliższej lub ostatniej) konferencji — identyfikacja wizualna (grafiki): okładka, informator, plakat
- REJESTRACJA pobytu uczestników — noclegi (schronisko / Grobla / hotele / inne) — wyżywienie (obiady / zestawy / inne restauracje / kolacje / śniadania / przerwy / alergie / archiwum) — opłaty — zwiedzanie/wycieczka — rejs Odrą — informacja o danych osobowych (szerzej) — lista oraz mapa uczestników
- IDEA (HISTORIA) konferencji
- LOKALIZACJA – dojazd – komunikacja zbiorowa – obiekty – mapa – parkowanie – niepełnosprawni
- TRANSMISJA wideo na żywo
- ORGANIZATORZY – kontakt – patronat – wsparcie
- inne informacje dotyczące danego roku (np. wydarzenie Facebook itp.) — patrz wyżej link do danego roku
- archiwalne wpisy niniejszej witryny związane z konferencjami
- inne podobne wydarzenia genealogiczne i historyczne: Facebook, UniKonferencje, Polin, PolishHistory
IDEA I HISTORIA
W konferencji co roku bierze udział od stu do trzystu osób amatorsko i zawodowo zajmujących się problematyką genealogii. Głównym celem konferencji jest prezentacja wyników badań z zakresu genealogii i archiwistyki, materiałów (źródeł) genealogicznych (archiwalnych, historycznych), ich wzajemnych powiązań i możliwości badawczych, z uwzględnieniem osiągnięć i planów, obszarów współpracy i wymiany doświadczeń między: zawodowymi i amatorskimi badaczami genealogii; państwowymi, kościelnymi i prywatnymi archiwami, bibliotekami i muzeami; szkołami i uczelniami; towarzystwami, stowarzyszeniami, fundacjami i innymi organizacjami genealogicznymi, szlacheckimi, archiwalnymi, bibliotecznymi, nauczycielskimi, uczniowskimi, akademickimi; wydawcami, redakcjami i autorami wydawnictw, producentami oprogramowania, współtwórcami i wolontariuszami projektów (baz danych, serwisów społecznościowych, portali internetowych) oraz firm działających na rzecz genealogii i genealogów. Przybywamy z całego kraju, dlatego wydarzenie takie oficjalnie nazywamy Ogólnopolską Konferencją Genealogiczną, ale często również zza jego granic, co (wbrew nazwie) nadaje konferencji charakteru nieco międzynarodowego. Dotąd w konferencji uczestniczyły osoby z Australii, Białorusi, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
W Polsce odbywają się różne spotkania, wykłady, warsztaty i konferencje, które cieszą się zainteresowaniem środowisk genealogicznych, organizowane przez stowarzyszenia, archiwa i uczelnie, a nawet prywatnie (np. urodziny Genpolu). Wydarzenia bywają lokalne i ogólnopolskie, jednorazowe i okolicznościowe (tematyczne), ale są i te comiesięczne oraz coroczne (rocznicowe, urodzinowe, jubileuszowe). Przyświecają im różne i zmienne cele, które naturalnie trudniej pogodzić z całościowym spojrzeniem na polski ruch genealogiczny, czemu z kolei sprzyja proponowana formuła konferencji. Tymczasem na Zachodzie takie konferencje odbywają się coraz częściej i z coraz większym powodzeniem. Począwszy od samego naszego początku w 2014 r. podjęliśmy się wypełnienia tej luki naszą coroczną konferencją.
Celom konferencji znakomicie sprzyja Zamek Piastów Śląskich w Brzegu (między Opolem a Wrocławiem, w województwie opolskim), gdzie pośród drzew genealogicznych, grobów i pamiątek książęcej dynastii, odbywają się wykłady, warsztaty i targi. Konferencji towarzyszą zwiedzanie zamku i okolicy, a czasami dodatkowe wystawy i rekonstrukcje historyczne.
Dlaczego trzy dni? Uważamy, że jeden dzień na takie wyjazdy i powroty to stanowczo za krótko, ogranicza też możliwości skomponowania programu konferencji. Dużym atutem konferencji jest też integracja. W jednym miejscu i czasie spotyka się środowisko genealogów pasjonatów, archiwistów, bibliotekarzy, profesjonalistów i amatorów, różnych osób zajmujących się genealogią. Kuluarowe rozmowy, wspólne posiłki i wieczory są świetną okazją do rozmów, wymiany wiedzy i umiejętności, pogłębienia współpracy i wzajemnego zrozumienia różnych środowisk. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości, potrzeb i oczekiwań — finansowych i organizacyjnych. Proponujemy wspólne posiłki oraz noclegi we wspólnych miejscach.
Póki co udaje nam się zapewnić, aby merytoryczny udział w samych konferencjach dla uczestników był nieodpłatny. Oczywiście nie dotyczy to noclegów i wyżywienia, które są odpłatne, ale na rozsądnym poziomie, każdy znajdzie coś dla siebie (poprzez stowarzyszenie noclegi i obiady są po kosztach non profit). Dlatego niezależnie od tego, zachęcamy do dobrowolnego wsparcia naszego przedsięwzięcia darowizną.
Stowarzyszenie, członkowie jego zarządu ani wolontariusze nie są powiązani z podmiotami działającymi profesjonalnie, zawodowo i komercyjnie na rzecz genealogów, mimo że udzielamy im głosu i gościmy jako słuchaczy. Konferencja nie ma charakteru biznesowego, adresowana jest głównie do pasjonatów.
Zapraszamy do uczestnictwa w najbliższej konferencji, z informacjami o poprzednich konferencjach można zapoznać się w szczególności poprzez nagrania wideo czy relacje.
Jeżeli nie ma przeszkód (np. przez zakazy lub zalecenia epidemiologiczne), konferencje są stacjonarne. W formie stacjonarnej w trakcie epidemii uczestników przez czas obecności na konferencji obowiązuje reżim sanitarny, m.in. pomiar temperatury, specjalne oświadczenie, zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, limity osób. Przed wyjazdem upewnij się, czy nie ma zmian. Jeżeli jednak takie przeszkody przeciwko formom stacjonarnym istnieją, zastrzegamy możliwość konieczności: zmian na formy zdalne lub hybrydowe (dla słuchaczy/prelegentów), a nawet odwołania konferencji. Przepraszamy i prosimy o zrozumienie i wyrozumiałość.
EPIDEMIA
Dopóki trwa epidemia, warunkiem udziału jest dostosowanie się do rządowego reżimu sanitarnego. Każdy wchodzący na teren konferencji musi:
- być uprzednio internetowo zarejestrowanym wraz ze zobowiązaniem do przestrzegania niniejszych warunków;
- poddać się bezdotykowemu pomiarowi temperatury;
- wypełnić oświadczenie-ankietę dotyczącą kontaktów i objawów przed konferencją oraz na wypadek objawów po konferencji;
- być zdrowy i nie mieć objawów chorób zakaźnych; rząd może zalecać, aby w konferencjach i targach nie brały udziału osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby (np. ze względu na wiek lub choroby przewlekłe), chyba że są zaszczepione;
- przez cały czas mieć zakryty nos i usta wymaganego rodzaju maseczką (we wszystkich obiektach konferencyjnych, z wyjątkiem czasu wystąpienia przy mikrofonie, spożywania posiłku w wyznaczonych miejscach oraz osób naprawdę mających problemy zdrowotne z układem oddechowym);
- zachować odstępy 2 m między uczestnikami (z wyjątkiem domowników i osób nocujących w jednym pokoju);
- często dezynfekować ręce lub zmieniać rękawiczki.
Nieprzestrzeganie ww. reżimu spotka się z niewpuszczeniem lub wydaleniem z terenu konferencji!
Przyjeżdżasz na własne ryzyko. Jeśli uważasz, że konferencja w epidemii to za duże ryzyko, albo przeciwnie, że epidemii nie ma lub warunki są przesadne — w tym roku nie przyjeżdżaj, chętnie ugościmy Cię w przyszłym roku. Nie narażaj nas i innych na problemy! Prosimy o zrozumienie i dostosowanie się! ☺
Zastrzegamy również możliwość dalszych zmian, w tym zmiany formy konferencji ze stacjonarnej w transmisję lub retransmisję wideo online, na wypadek gdyby wymusiły to na nas aktualne wymagania rządowe bliżej nadejścia terminu konferencji.INNE PODOBNE WYDARZENIA
Nasze konferencje to nie jedyna tego typu forma spotkań:
- od 2007 r. w Warszawie w budynku PAST na Zielnej obchodzone są urodziny portalu GenPol z inicjatywy Tomasza Nitscha
- w latach 2004–2018 odbywały się ogólnopolskie kajakowe spływy genealogów (rzeki: Wda, Rospuda, Czarna Hańcza, Pilica) z inicjatywy śp. Stanisława Pieniążka z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego
- niektóre regionalne towarzystwa genealogiczne (TG) organizują swoje rocznicowe spotkania, a jubileuszowo zazwyczaj z większym rozmachem (por. XX-lecie ŚTG 2013, XXV-lecie ŚTG 2017; X-lecie PolTG 2016; 10-lecie TGCP 2017; 10-lecie KPTG 2018, 5-lecie GTG; XXV-lecie WarTG 2018; ŚSG 2019 itp.)
- ŚTG organizuje nieregularnie zamkowe spotkania (zloty) genealogów, opis w Parantelach ŚTG nr 2 (2017) s. 47; w 2006 r. ŚTG gościło genealogów z całego kraju na zakończenie akcji „Uratujmy wspólnie księgi parafialne”
- zobacz też Facebook, UniKonferencje, Polin, PolishHistory
- przede wszystkim zaś, różne stowarzyszenia genealogiczne organizują cyklicznie (zazwyczaj co miesiąc) spotkania, zazwyczaj wstęp jest wolny i nieodpłatny (każdy może przyjść bez pytania o zgodę i zapowiadania się), w trakcie których odbywają się wykłady, warsztaty, konsultacje lub po prostu rozmowy na tematy genealogiczne — informacji należy szukać na stronach internetowych tych stowarzyszeń (np. Opole)
IDENTYFIKACJA WIZUALNA
Materiały graficzne konferencji z lat 2014–2019 zestawiono drukiem na łamach Varia Genealogica 3 (2019).
OKŁADKI INFORMATORÓW (LINKI DO GRAFIKI JPG):
PROGRAMY (LINKI DO PROGRAMÓW WWW):
INFORMATORY (LINKI DO POBRANIA PDF):
PLAKATY (LINKI DO GRAFIK JPG):






