Program Geneami Brzeg 11 (2024)

←2023inne podstrony (powrót do menu nawigacyjnego) konferencji
program: piątek SOBOTA NIEDZIELATRANSMISJAprzerwytargi
sekretariatpakiet uczestnikalimity i wejściówkizmiany
rejestracja (obiady noclegi) ● lokalizacja (mapa) ● taxi/taksówkiorganizatorzy (kontakt) ●

Poniżej program zwołanej na 13–15.09.2024 konferencji genealogicznej Geneami Brzeg 11 (2024) w tutejszym zamku, ustalony w wyniku otwartego naboru, docelowo również do pobrania w formie informatora w PDF. Program nie daje gwarancji wysłuchania danego tematu i osoby konkretnego dnia czy godziny ani w podanej kolejności. Zastrzegamy możliwość zmian w programie (także na żywo w trakcie konferencji, w tym anulowania wystąpień) z przyczyn od nas niezależnych. Oczywiście zmiany staramy się minimalizować i będziemy o nich niezwłocznie informować. Dla prelegentów przygotowano dodatkowe informacje.

Zobacz też rejestracja uczestników. Konferencję zamierzamy transmitować (tj. na żywo) przez internet.

INFORMATOR (PDF)

grafika JPG konferencji genealogicznej Geneami Brzeg 11 (2024), projekt: Paweł Szymański (dwa czerwone spinacze do papieru przypominające dwie arabskie jedynki tworzące liczbę jedenaście, obok zarys drzewa genealogicznego wyrastający spomiędzy liter EA w wyrazie GENEAMI z podpisem: konferencja genealogiczna)
grafika konferencji genealogicznej Geneami Brzeg 11 (2024), projekt: Paweł Szymański
Plakat Geneami Brzeg 11 (2024) wyk. P. Szymański
Plakat Geneami Brzeg 11 (2024) wyk. P. Szymański

LIMITY I WEJŚCIE

Symbole np. A10S i B12N — oznaczają kolejno: salę (A, B), przybliżoną godzinę wejścia (1000, 1200, 1400 lub 1700) i dzień (Sobota/Niedziela). Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację internetową. Zastrzegamy możliwość wstrzymania bądź anulowania wejściówki — po przekroczeniu dostępnych limitów. W trakcie konferencji wymagana punktualność, spóźnionych możemy nie wpuścić. Nie zgub ani nie zapomnij wejściówki. Samodzielnie wymień/zwróć wejściówki przy sekretariacie, by się nie zmarnowały, może ktoś skorzysta. Proszę zwracać uwagę na tegoroczne oznakowanie sal.

gdzie co warunek wstępu
limit koszt
zamek sala A
[Pinotti]
wystąpienia (wykłady) wejściówka
(nie dotyczy samego rozpoczęcia i zakończenia konferencji na sali A;
na prelegentów prowadzimy otwarty nabór z odpowiednim wyprzedzeniem)
do 150 osób (nie dotyczy samego rozpoczęcia i zakończenia konferencji) darmowe – nieodpłatne
zamek sala B
[dawna myśliwska, obecnie Izabeli Rapf-Sławikowskiej]
wystąpienia (wykłady, warsztaty, prezentacje produktów i usług) do 50 osób
zamkowe krużganki stoiska targowe brak
(wystawców obowiązuje otwarty nabór z odpowiednim wyprzedzeniem)
początek przed bramą frontową zamku zwiedzanie miasta z przewodnikiem imiennie zarejestrowani albo później zgłoszeni w sekretariacie do 30 osób
początek na zamkowej sali A zwiedzanie zamku z przewodnikiem do 50 osób
restauracja Bon Żur, ul. Trzech Kotwic 13 imiennie zarejestrowani do *** osób
wieczorna integracja w sobotę
obiady (katering) uprzednio opłacony kupon obiadowy odpłatnie po kosztach
obiekty noclegowe noclegi imiennie po potwierdzeniu i uprzednim opłaceniu wg potwierdzeń odpłatnie po kosztach
marina rejsy Odrą imiennie zarejestrowani albo później zgłoszeni w sekretariacie brak w 2024 r. płatne gotówką u kapitana

Wejściówki uzyskasz:

  • w sekretariacie konferencji w imiennej kopercie po uprzedniej rejestracji internetowej, o ile indywidualnie potwierdzimy mejlowo dostępność wejściówki;
  • jeżeli jakieś wejściówki zostaną niewykorzystane do rozpoczęcia konferencji, będą do samodzielnego pobrania przypięte do tablicy obok sekretariatu konferencji;
  • może się zdarzyć (ale nie należy na to liczyć), że w dniu konferencji będą jeszcze dostępne jakieś nieliczne niewykorzystane kupony obiadowe, wówczas będą do opłacenia odliczoną gotówką w sekretariacie.

Możliwe zwiększenie limitów, jeśli starczy nam krzeseł (ale wciąż obowiązują rejestracja, wejściówki, kupony i zapisy), albo zmniejszenie, w razie nawrotu epidemii.

PIĄTEK 13.09.2024

  • przyjazdy do noclegów
  • Stowarzyszenie nie organizuje piątkowej integracji ani nie wynajmuje w piątek żadnej sali — zbieramy siły na sobotę, zachęcamy do integracji w miejscach noclegów

SOBOTA 14.09.2024

  • 09:00 obiekty noclegowe: wyjście/wyjazd do zamku
  • sala A
    (duża, Pinottiego)
    liczba miejsc ograniczona
    po 20 (+5) minut (transmisja)
    09:30 UWAGA! ZMIANA! 09:40–10:00 [A9S] sekretariat
    10:00 [A10S] wspólne otwarcie konferencji, gala tytułu Genealog Roku
    sala A
    obowiązują wejściówki
    po 20 (+5) minut (transmisja)
    sala B
    obowiązują wejściówki
    do 45 minut
    10:30 [A10S] Zawód genealoga we Francji, Ewa SŁABY

    Specyfika pracy genealoga we Francji, rozróżnienia pomiędzy genealogiem spadkowym a rodzinnym, stowarzyszeniami zrzeszającymi, uprawnieniami, współpracą z notariuszami.
    radca prawny oraz profesjonalny, dyplomowany, polsko-francuski genealog, założycielka Kancelarii genealogicznej «Étude SLABY Généalogie» z siedzibą pod Lyonem we Francji. Członek francuskiego stowarzyszenia „UPRO-G” Związku Zawodowych Genealogów we Francji oraz polskiego stowarzyszenia Genealogów z Krakowa „Twoje Korzenie w Polsce”. Posiadająca francuskie zezwolenie SIAF, wydawane przez Ministerstwo Kultury, uprawniające do konsultacji i wydobycia współczesnych francuskich aktów stanu cywilnego oraz francuską, zawodową, legitymację genealoga rodzinnego.
    10:40 [B10S] Źródła w badaniach dotyczących szlachty na Górnym Śląsku od XVI do XVIII wieku na przykładzie rodów Kozłowskich, Pawłowskich i Zborowskich, dr Rafał OBETKON

    Podczas wykładu zostaną zaprezentowane zachowane źródła, z których autor korzystał przy opracowaniu publikacji dotyczących rodów szlacheckich z Górnego Śląska: Dzieje rodu Pawłowskich z Pawłowic w pszczyńskim wolnym państwie stanowym. Pawłowice 2023; Kozłowscy z Kozłowa w pszczyńskim wolnym państwie stanowym w XVI i XVII wieku, „Szkice Archiwalno-Historyczne”, nr 20, Katowice 2023, s. 87-118 oraz Sprawy majątkowe Zborowskich ze Zborowa herbu Jastrzębiec w pszczyńskim wolnym państwie stanowym od pierwszej połowy XVII do drugiej połowy XVIII wieku, „Prace Historyczne”, nr 149, z. 1, Kraków 2022, s. 73-95.
    stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii zdobyłem na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuję się w sprawach majątkowych górnośląskiej szlachty, mieszczan i chłopów w okresie od XVI do XIX wieku. Jestem autorem 3 książek oraz kilkunastu artykułów naukowych.
    obetkon.eu
    11:00 [A10S] Projekt digitalizacji zasobów Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, Michał ZIELIŃSKI, Grzegorz BIŁOS, Polskie Towarzystwo Genealogiczne, Stowarzyszenie Polscy Profesjonalni Genealodzy

    Prelegenci szczegóły projektu digitalizacji zasobów Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, jaki ich stowarzyszenia realizują na podstawie umowy zawartej z Diecezją Tarnowską. Jak udało się zawrzeć porozumienie, co ono obejmuje, jak wygląda digitalizacja i co dalej.
    Michał Zieliński – z zawodu radca prawny. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, administrator baz danych Geneteka i Skanoteka. Inicjator kilku projektów kompleksowego skanowania źródeł genealogicznych.
  • 11:30 dziedziniec: wspólna fotografia, krużganki: przerwa kawowa i stoiska targowe
  • sala A
    obowiązują wejściówki
    po 20 (+5) minut (transmisja)
    sala B
    obowiązują wejściówki
    do 90 minut
    12:00 [A12S] Nietypowe materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie i ich przydatność do poszukiwań genealogicznych, mgr Adrian KOSSOWSKI, Archiwum Państwowe w Warszawie

    Wybór genealogii jako zainteresowania może być motywowany wieloma czynnikami. Jednym z celów prowadzącym nas w kierunku poszukiwań genealogicznych jest chęć odtworzenia historii rodziny – własnej lub obcej. Do uporządkowania informacji o antenatach przydatne są biogramy pojedynczych osób. Dostępne materiały archiwalne mogą służyć nie tylko uzupełnieniu kolejnych informacji o pojedynczej osobie fizycznej. Niektóre z nich w sprawny sposób ułatwiają ustalenie relacji między poszczególnymi przedstawicielami rodziny, związków o charakterze towarzyskim, relacji zawodowych, itp. Za takie źródła mogą nam służyć dokumenty zgromadzone w formie archiwów rodzinnych i spuścizn, przekazane do zasobu archiwalnego przez osoby prywatne. To w takich zbiorach mamy możliwość odnalezienia informacji, które teoretycznie i przy odrobinie szczęścia, mogą przybliżyć nas do założonego celu. Nasuwa się pytanie, czy zbiory prywatne będą jedynymi pomocami w tym zakresie?

    W zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie występuje wiele innych rodzajów zbiorów archiwalnych, zawartość których tworzą materiały źródłowe dotyczące rodzin i rodów lub pojedynczych osób. W wyniku formowania ogólnych opisów jednostek archiwalnych, wymienione materiały mogą nie posiadać konkretnego zapisu w ewidencji. Dzieje się tak, gdyż niejednokrotnie materiały te porządkowane są w sposób zbiorczy z innymi pamiątkami. Zdarza się, że materiały te po wpisaniu do ewidencji nie posiadają dodatkowego wyróżnienia w opisie jednostki inwentarzowej, co stwarza pewne trudności podczas poszukiwania dokumentów.
    Celem wystąpienia jest przedstawienie szerokiego spectrum dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie, zarówno tych pochodzących ze spuścizn osób prywatnych, jak i akt znajdujących się w zbiorach przydatnych w sposób nietypowy do poszukiwań genealogicznych.

    archiwista, wschodoznawca, popularyzator historii, pasjonat genealogii. Ukończył studia w Instytucie Wschodnim UAM w Poznaniu. Autor publikacji dotyczących archiwistyki, Europy Wschodniej, genealogii oraz historii Polski lat 1918-1939.
    12:00 [B12S] II wojna światowa i jej wpływ na losy braci Marynowskich, mgr inż. Iwona ŁAPTASZYŃSKA

    Opowieść o losach 3 braci Stanisława, Jana i Zbigniewa Marynowskich wspomagana licznymi dokumentami i zdjęciami. Wraz z nimi przemierzymy znaczną część Europy. Usłyszymy o X Pułku Dragonów (I Dywizja Pancerna), o obozie jenieckim w Starobielsku i dołach śmierci w Piatichatkach koło Charkowa, o młodzieńczych wojennych przygodach najmłodszego z braci i jego służbie w RAF-ie

    córka Tadeusza i Ireny Marynowskich. Urodzona w Radomiu, mieszkanka Łodzi. Absolwentka Politechniki Łódzkiej, wieloletni pracownik przemysłu włókienniczego. Jedna z założycieli Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski przez wiele lat pełniąca obowiązki prezesa stowarzyszenia. Główne zainteresowania: genealogia, fotografia reportażowa, podróże śladami przodków.

     

    12:50 [B12S] Z Rohatyna do Paryża, czyli o trudnym obywatelstwie warszawskich frankistów, dr Anna WIERNICKA

    Wystąpienie jest przyczynkiem do dziejów rodziny Wołowskich. Na podstawie bogatej dokumentacji źródłowej (ksiąg hipotecznych, notarialnych, sądowych i korespondencji prezentuję osadzone w kontekście historycznym i politycznym losy warszawskiej rodziny frankistów.

    badaczka, genealożka i historyczka. W latach 2011 do 2018 ściśle współpracowała z Pracownią Varsavianistyczną w Żydowskim Instytucie Historycznym. Szczególnie bliska jest jej problematyka życia codziennego rodzin żydowskich. Prowadzi firmę genealogiczną Ancestor Antenat i jest członkinią Stowarzyszenia Polscy Profesjonalni Genealodzy oraz Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

    12:30 [A12S] Inwentarz archiwalny IPN – jako źródło do badań nad historią rodzinną, mgr Janusz OSZYTKO, IPN Delegatura w Opolu

    Inwentarz opisuje archiwalia IPN w sposób pozwalający na identyfikację zagadnień lub osób, których dotyczą dokumenty. W przypadku badań genealogicznych interesujący dla badacza jest aspekt osobowy tejże identyfikacji.
    Bardzo pomocny jest słownik zawarty na stronie (https://inwentarz.ipn.gov.pl/szukaj), ponieważ zasób IPN złożony jest z wielu rodzajów zbiorów akt osobowych – wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL. Autor chce przybliżyć użytkownikom inwentarza te nieznane szerzej zagadnienia i skłonić do samodzielnej kwerendy w tymże inwentarzu.
    W wyniku tej kwerendy może nastąpić dalszy etap – etap odwiedzin w czytelni akt jawnych IPN w celu pogłębienia kwerendy, która już nie na opisie archiwalnym będzie bazować, lecz na pogłębionej kwerendzie archiwalnej lub w razie potrzeby – ewidencyjnej – korzystając z akt na podstawie wniosków dziennikarskich lub naukowych.

    historyk i archiwista, działacz NZS WSP w Opolu – urodził się w 1968 r w Nysie. W latach 1982-1987 był uczniem Technikum Weterynaryjnego w Nysie. Następnie w latach 1987-1992 jako student kontynuował naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, którą ukończył uzyskując dyplom magistra historii o specjalności nauczycielskiej. Obecnie od 2001 r. pracownik IPN.
    13:00 [A12S] Losy zaginionych metryk z Archiwum Archidiecezji Przemyskiej, dr Michał CIEMAŁA

    W trakcie mojego wystąpienia przedstawię losy staropolskich ksiąg metrykalnych, które obecnie są
    zaginione, a znajdowały się przed II wojną światową w przemyskim archiwum diecezjalnym. Na
    podstawie zachowanych dokumentów nakreślę ich losy od rabunku w 1940 przez władze sowieckie, poprzez wywóz przez Niemców ze Lwowa w marcu 1944 do Krakowa oraz finalnie wywóz z Krakowa w sierpniu 1944 lub styczniu 1945 roku. Przedstawię możliwe kierunki poszukiwań oraz hipotezy dotyczące losu obecnie zaginionych ksiąg.

    jestem genealogiem hobbystą. Prowadzę bloga zawierającego indeksy spisów poddanych z wszelkich inwentarzy sporządzonych przed rokiem 1784 dla pogranicza woj. ruskiego, krakowskiego oraz sandomierskiego. Od paru lat prowadzę poszukiwania obecnie zaginionych staropolskich ksiąg metrykalnych znajdujących się przed rokiem 1940 w Archiwum Diecezji Przemyskiej.
    SpisyPoddanych.blogspot.com
  • 13:30 krużganki: przerwa kawowa i stoiska targowe
  • sala A
    obowiązują wejściówki
    po 20 (+5) minut (transmisja)
    sala B
    obowiązują wejściówki
    do 60 minut
    14:00 [A14S] Zbiory archiwów społecznych – unikatowe źródła do badań genealogicznych, Joanna MICHAŁOWSKA, Centrum Archiwistyki Społecznej

    Zbiory archiwów społecznych, czyli materiały pochodzące przede wszystkim od osób prywatnych, to unikatowe źródła historyczne występujące tylko w tym konkretnym archiwum, do którego zostały przekazane. Zawierają informacje o osobach i rodzinach, których dotyczą bezpośrednio, ale również o osobach obcych, które na przestrzeni wielu lat pojawiały się w życiu i otoczeniu tych osób/rodzin. Składają się zarówno z materiałów biograficznych (akta urodzenia, chrztu, ślubu, zgonu), jak również zdjęć, wspomnień, czasem nawet drzew genealogicznych. Zbiory archiwów społecznych są szeroko wykorzystywane w pracach naukowych i popularnonaukowych, w badaniach historycznych, socjologicznych i językowych. Coraz częściej sięgają po nie dziennikarze, pisarze, nawet artyści. Czy korzystają z nich genealodzy? Referat ma na celu wskazanie możliwości, jakie do badań nad dziejami własnej rodziny dają zbiory archiwów społecznych oraz portal zbioryspoleczne.pl
    historyczka i archiwistka, absolwentka UMCS w Lublinie, archiwistka społeczna z kilkunastoletnim doświadczeniem. Kierowała jednym z największych archiwów społecznych w Polsce. W CAS koordynuje współpracę z archiwami społecznymi, prowadzi szkolenia oraz kieruje grupą ambasadorów archiwistyki społecznej i działaniami wokół sieciowania archiwów społecznych.
    14:00 [B14S] Mapy i historyczne bazy danych przestrzennych w genealogii na wybranych przykładach, Tomasz MAZEWSKI

    Badając historię naszych rodzin podróżujemy nie tylko w czasie ale i w przestrzeni. Miejsca, w których żyli nasi przodkowie zmieniały się nie tylko pod względem zabudowań i dróg, ale również administracyjnym i przyrodniczym. Na wykładzie zostanie przedstawione, jak można wykorzystać w genealogii wybrane serwisy z mapami i przestrzennymi bazami danych dotyczącymi historii (Atlas Fontium, Internetowy Atlas Polski Niepodległej, Mapy z przeszłości). Zostaną zaprezentowane mapy, które można stworzyć na domowym komputerze za pomocą programu QGIS.
    członek WTG, programista. Genealogią zajmuje się od wielu lat. Wszyscy przodkowie, których udało mu ustalić, pochodzą z Mazowsza. Szczególnym dla niego terenem pooszukiwań genealogicznych jest historyczna Ziemia Zakroczymska, z której pochodzi ponad połowa jego przodków. Nowym obszarem badań są dla niego tereny obecnej Litwy.
    ziemiazakroczymska.wordpress.com
  • 15:00 przerwa obiadowa, wydawanie obiadów od 15:20 dla pierwszej tury, od 16:05 dla drugiej tury, przydzielonych przez organizatorów na kuponie obiadowym — dla chętnych w BonŻur, ul. Trzech Kotwic 13
  • 16:00 przed bramą zamku: zwiedzania miasta z przewodnikiem PTTK I tura dla chętnych na zapisy (zamiast obiadu i wykładów) na koszt organizatorów maksimum 30 osób — jeśli będzie za mało chętnych, będziemy prosić o połączenie z inną turą
  • sala B
    obowiązują wejściówki
    sala A
    obowiązują wejściówki
    (transmisja)
    17:00 [B17S] Akta Heroldii Królestwa Polskiego zachowane w kopiach, dr Andrzej Marek NOWIK

    Przedmiotem wystąpienia są próby rekonstrukcji treści niemal całkowicie zniszczonych akt Heroldii Królestwa Polskiego na podstawie zachowanych akt instytucji współdziałających z Heroldią (władze centralne Królestwa Polskiego, gubernialne deputacje szlacheckie) i zbiorów prywatnych (zbiór Józefa Kaczanowskiego, Archiwum Pusłowskich).
    historyk, nauczyciel akademicki; zainteresowania: historia filozofii oraz metodologia historii, historia regionalna i genealogia; afiliacja: Polskie TG (członek-założyciel i dwukrotnie wiceprezes); kanał YT: Historyk u źródeł.
    17:00 [A17S] Rodzinne archiwa fotograficzne – wprowadzenie do zagadnień związanych z porządkowaniem, digitalizacją, cyfrowym retuszem oraz zabezpieczaniem zbiorów lub kolekcji fotograficznychmgr Ewa PASTERNAK, Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce, Fundacja im. Zofii Rydet

    Wystąpienie obejmować będzie wybrane zagadnienia, związane z archiwami fotograficznymi, poparte przykładami możliwych rozwiązań w formie dokumentacji fotograficznej. Zaprezentowane zostaną np. metody czyszczenia plików cyfrowych oraz zabezpieczania i przechowywania oryginalnych fotografii – do zastosowania w ramach archiwów prywatnych oraz instytucjonalnych.
    kulturoznawczyni (Uniwersytet Jagielloński) oraz fotografka (PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi); kuratorka sztuki i producentka wydarzeń kulturalnych. Zajmuje się archiwami fotograficznymi dla instytucji oraz podmiotów prywatnych w ramach autorskiego projektu „O fotografii papierowej”. Członkini Rady Programowej Fundacji im. Zofii Rydet oraz Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.
    17:30 [B17S] Pierwsi, którzy strzelili 5 bramek Brazylii i nie wygrali. Pogmatwane biografie bohaterów ze Strasburga, mgr Marcin RYBICKI

    W 1938 roku we Francji odbywały się III Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Pierwszy raz zakwalifikowali się na nie polscy piłkarze. Los sprawił, że w pierwszej rundzie trafili na Brazylię. Drużyna polska składała się z 16 zawodników z 9 klubów. Jakiej byli narodowości i jak potoczyły się ich dalsze losy?
    Pasjonat genealogii z Lublina
  • 18:00 przed bramą zamku: zwiedzania miasta z przewodnikiem PTTK II tura dla chętnych na zapisy zamiast wykładów na koszt organizatorów maksimum 30 osób — jeśli będzie za mało chętnych, będziemy prosić o połączenie z inną turą
  • 18:00 początek na sali A zamku: zwiedzanie zamku z przewodnikiem dla chętnych na zapisy, czas trwania ok. 60 minut
  • 18:00 czas wolny
  • 20:00 BonŻur, ul. Trzech Kotwic 13: wieczorna integracja (każdy sam przynosi coś dla siebie i innych); liczba miejsc ograniczona

NIEDZIELA 15.09.2024

  • 08:30 przed bramą zamku: zwiedzania miasta z przewodnikiem PTTK III tura dla chętnych na zapisy zamiast wykładów na koszt organizatorów maksimum 30 osób — jeśli będzie za mało chętnych, będziemy prosić o połączenie z inną turą; przy III turze, wyjście z obiektów noclegowych najpóźniej 08:00–08:15
  • 09:30 obiekty noclegowe: wyjście/wyjazd do zamku
  • sala A
    obowiązują wejściówki
    po 20 (+5) minut (transmisja)
    sala B
    obowiązują wejściówki
    do 90 minut
    10:00 [A10N] Prezentacja książki „W poszukiwaniu archiwalnym”, Alena KAROUCHANKA, Mińsk, Białoruśwykład nie odbył się

    Chciałabym opowiedzieć ciekawe historie poszukiwań. Od czego zacząć, jak zapisać swoje ustalenia. Czy konieczne jest wydawanie książek o genealogii i prowadzenie własnego kanału telegramowego.
    od 2005 roku pracuję w archiwum w Mińsku. Mam doświadczenie w pracy w archiwach na Ukrainie, w Rosji i w Polsce. W 2018 roku ukazała się moja książka „Игуменская шляхта в Сибири. Ссыльные за участие в восстании 1863 года”, w 2023 roku ukazała się książka „В архивном поиске”. Prowadzę rubrykę autorską na temat genealogii w białoruskim czasopiśmie „Роднае слова”.
    10:00 [B10N] Spisy ludności w czasach Sejmu Czteroletniego, mgr Renata MAJEWSKA

    Sejm Czteroletni zarządził przeprowadzenie spisów ludności na terenie całej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Niewiele dokumentacji zachowało się do naszych czasów, ale przy odrobinie szczęścia można znaleźć taki spis dla parafii naszych przodków. Największe szanse są dla mieszkańców woj. kijowskiego i krakowskiego. Spis ludności Małopolski został objęty projektem indeksowania w Świętogenie, który obecnie jest już na ukończeniu.
    prowadziłam wystąpienia online na spotkaniach Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego i Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego. Lata 2022-2023. Niestety nie pamiętam dat.
    biogram: mgr Renata Majewska – socjolog (Uniwersytet Jagielloński), członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego „Świętogen”. Zajmuje się genealogią włościańską. Inicjuje i koordynuje projekty dotyczące gromadzenia i indeksowania dokumentacji pozametrykalnej, propaguje indeksowanie alegat. Jest jednym z administratorów wyszukiwarki Świętogenu. Zawodowo związana z Archiwum Państwowym w Katowicach
    10:30 10:00 [A10N] „Nie wiadomo, kto to jest”. Identyfikacja osób na starych fotografiach, mgr François GUILLON

    Mogilno, kwiecień 2021 r.: podczas wizyty u starszej cioci, zostaje odkryte stare rodzinne zdjęcie z początku XX w. Ciocia nikogo nie rozpoznaje.
    Przedmieście Paryża, styczeń 2022 r.: podczas likwidacji mieszkania babci, zostają znalezione dwa bardzo stare zdjęcia portretowe (tzw. dagerotypy) datowane na 1844 r. Babcia nie pamięta tych zdjęć.
    Dwa przykłady identyfikacji osób przedstawionych na starych fotografiach.
    z wykształcenia psycholog gerontolog. Ukończył licencjat historii we Francji. W 2020 r. postanowił poświęcić się zawodowo genealogii. Podyplomowo kształcił się w tym zakresie na UKSW. Obecnie prowadzi własną firmę. Specjalizuje się w historii rodzin, które wyemigrowały do Francji. Uczestniczy również w projekcie digitalizacji dokumentacji zaboru pruskiego dla PTG.
    genealogie-pologne.eu
    11:00 10:45 [A10N] Leon Barszczewski, czyli jak „wyprostować” biografię, Igor STROJECKI

    Biografia słynnego podróżnika i fotografa z egzotycznej Samarkandy wciąż zaskakuje. Co pewien czas wypływają jednak kolejne fakty burzące legendarną opowieść, którą stworzyła córka podróżnika, Jadwiga Barszczewska-Michałowska. Wydawałoby się, iż świadek epoki powinien być najbardziej wiarygodnym kronikarzem. Nic bardziej mylnego. Niedawno „Genealog Roku 2022”, Marcin Stręciwilk-Kowal, odnalazł akt urodzenia Leona Barszczewskiego. Ten oraz inne odszukane dokumenty wywróciły do góry nogami, utrwaloną już, jakby się wydawało, biografię fotografa z Samarkandy. W tym roku przypada 175. rocznica urodzin Leona Barszczewskiego. Wiele nowych faktów ujawnionych w ostatnim czasie skłania zatem do refleksji, w jaki sposób sprostować niewłaściwe dane utrwalone od lat w różnych opracowaniach i publikacjach, m.in. encyklopediach czy słownikach biograficznych?
    od 47 lat pasjonat genealogii, inicjator ponad 230 wystaw poświęconych swoim przodkom: L. Barszczewskiemu, E. Barszczewskiej i J. Ochorowiczowi prezentowanych w instytucjach kultury w całej Polsce. Autor m.in. książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”. Członek SDP oraz Światowego Towarzystwa Badań, Ochrony i Popularyzacji Dziedzictwa Kulturowego Uzbekistanu, odznaczony medalem „30-lecia Niepodległości Uzbekistanu”
  • 11:30 krużganki: przerwa kawowa
  • sala A
    obowiązują wejściówki
    po 20 (+5) minut (transmisja)
    sala B
    obowiązują wejściówki
    do 60 minut
    12:00 [A12N] Wyszukiwanie i indeksacja spisów rewizyjnych z pomocą Genistree.pl – agregatora treści genealogicznych, Wojciech WIERZBICKI

    Chciałbym pokazać jak z pomocą mojego projektu – Genistree.pl można wyszukiwać już wcześniej zindeksowane spisy rewizyjne z byłego Imperium Rosyjskiego (Rewizyjne skazki). Również w jaki sposób można indeksować nowe.
    Mam nadzieję też na uwagi i sugestie uczestników co do działania strony.
    mieszkam w Krakowie. Działam w branży IT. Interesuję się genealogią (mój dziadek urodził się na Kresach, w gminie Parafianowo). Od roku rozwijam stronę Genistree.pl oraz jej odpowiednik w postaci aplikacji mobilnej. Cały projekt ma służyć szeroko pojętej indeksacji różnych materiałów genealogicznych jak również krajoznawczych.
    genistree.pl
    12:00 [B12N] Szkoccy przodkowie – sekretarz króla Stasia i jego rodzina, Janusz Stanisław ANDRASZ

    Zauważyłem, że temat Szkotów zamieszkujących kilka wieków temu w Polsce, cieszy się sporą popularnością wśród polskich genealogów. Chciałbym na przykładzie moich szkockich przodków, opowiedzieć o losach Szkotów, przybywających do Polski i ich dalszych dziejach. Dzisiaj już rzadko kto pamięta o tej całkiem sporej grupie narodowościowej (mogła ona sobie liczyć nawet ok 30 tys. ludzi!), żyjącej w XVI i XVII w. na terenie Rzeczpospolitej. Udało mi się w ciągu ostatnich kilku lat zebrać wiele interesujących historii, dotyczących moich szkockich przodków i ich potomków a także dotrzeć do potomków kilku innych rodzin pochodzących również z tego kraju i mieszkających obecnie w Polsce. Swoje wystąpienie zilustrowałbym materiałami, które udało mi się zebrać, m.in. XVII – wiecznymi metrykami pierwszych Watsonów, urodzonych już na polskiej ziemi, czy zachowaną korespondencją pomiędzy Janem Robertem Watsonem i królem St. A. Poniatowskim.
    odtworzenie historii własnej rodziny
    Odnalezienie potomków rodzin ze mną spokrewnionych i zorganizowanie pierwszego zjazdu rodzinnego w Jarosławiu
    Napisanie e-booka o dziejach jednej z gałęzi mojej rodziny.
    Prowadzenie podcastu i bloga Genealogiczne śledztwo.
    linktr.ee/genealogiczne.sledztwo

    po wystąpieniu (maksymalnie do 13:30) powrót na salę A

    12:30 [A12N] Rozłożysty dąb czy smukła topola – dokąd sięgają korzenie i gałęzie „Drzewa genealogicznego Koyenów” z 1630 r., czyli sieci pokrewieństwa toruńskich patrycjuszy, mgr Marzena KAMIŃSKA, Archiwum Państwowe w Toruniu

    To, że archiwa są kopalnią wiedzy, jest truizmem i nie trzeba nikomu przypominać. Przykładem źródła, które zainspirowało do szerszych badań i szukania odpowiedzi na szereg pytań była „Genealogia Koyenów” Daniela Preussa z 1630 roku ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu – bogato ilustrowana ręcznie malowanymi i złoconymi herbami księga rękopiśmienna, przedstawiająca drzewo genealogiczne rodziny toruńskich patrycjuszy od połowy XV do końca XVII wieku. Oryginalny tytuł rękopisu brzmi: „Geschlechts der Koyen, in eine gewisse undt eygentliche Ordnung gebracht und beschrieben durch Daniel Preussen in Thorun Anno 1630” (Genealogia lub rejestr przodków starożytnego rodu Koyen, uporządkowany w pewnym i oryginalnym porządku i opisany przez Daniela Preussa w Toruniu w roku 1630) i przedstawia drzewo genealogiczne, czyli tablice potomków wywodzącego się z dolnośląskiego Sulechowa Benedykta Koye i torunianki Katarzyny, bratanicy burmistrza Konrada Teudenkus . Wielu przedstawicieli rodu z opisanych w księdze 737 osób zasiadało w radach miejskich Torunia, Gdańska, Wrocławia, Elbląga, Poznania, Królewca czy Rygi, pełniło funkcje sekretarzy miejskich i królewskich (nawet króla Szwecji), wójtów, burmistrzów, prezydentów i burgrabiów. Wymieniony w tytule autor Daniel Preuss – ławnik i rajca toruński z równie szacownej rodziny toruńskich patrycjuszy, który również był potomkiem Benedykta i Katarzyny. Księga ukazuje sieć pokrewieństwa – owych korzeni i gałęzi drzewa – w nowożytnym Toruniu/Polsce/ Europie – związki między rodzinami, związki pomiędzy miastami – zarówno poprzez mocno splątane koligacje rodzinne (np. małżeństwa krewniacze, dobór terytorialny małżeństw, dziedziczenie majątku i stanowisk), jak też wyjazdy/przyjazdy członków rodziny – ich przyczyny i skutki. Badania koligacji rodzinnych dawnych torunian pokazują rozległość sieci, jaką tworzą te powiązania (m.in. geograficznej), siłę więzów krwi – jak korzenie i gałęzie ogromnego, rozłożystego dębu, którego gałązki sięgają do dzisiejszych czasów i na wszystkie kontynenty. Referat i prezentacja będą okazją do podzielenia się zachwytem nad tym niezwykłym dziełem – pięknym, unikatowym, ciekawym i rzadko pokazywanym świadectwem przeszłości, które sprowokowało do poszukiwań zarówno genealogicznych (obecnie drzewo genealogiczne rodu Koyenów online liczy ponad 2000 osób!), heraldycznych (szczególnie w zakresie heraldyki mieszczańskiej), demograficznych, antroponimicznych, kwerendy archiwalnej, dotyczącej zachowanych w Archiwum Państwowym w Toruniu dokumentów związanych z członkami rodziny i ich działalnością, jak i instrumentalnych badań fizykochemicznych samego dzieła, którego dekoracje są świetnym materiałem badawczym do analiz warsztatu malarskiego toruńskich artystów pocz. XVII w.
    absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK (muzealnictwo i konserwacja dzieł sztuki), dyplomowana konserwatorka zabytków z papieru i skóry, kierownik Pracowni Konserwacji Archiwum Państwowego w Toruniu, z zamiłowania – heraldyk i genealog rodzinny rodziny własnej i rodu Koyenów.
    13:00 [A12N] Notariaty z terenów Królestwa Polskiego z okresu 1808–1876 jako źródło genealogiczne, Michał ZIELIŃSKI, Polskie Towarzystwo Genealogiczne

    Krótki wykład na temat historii notariatu na terenach Królestwa Polskiego wraz z pokazaniem na praktycznych przykładach jak efektywnie korzystać z tego źródła i co można w nim znaleźć.
    radca prawny, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, główny administrator Geneteki i Skanoteki. Inicjator projektu skanowania wszystkich repertoriów i skorowidzów z terenów Królestwa Polskiego, z okresu polskojęzycznego notariatu (1808–1876).
    13:30 [A12N] Liber Mortuorum, czyli na co umierali nasi przodkowie na przełomie XVIII i XIX wieku, mgr Justyna TROJANOWSKA

    Na podstawie analizy kilku tysięcy metryk zgonów z wybranych parafii rzymskokatolickich leżących w ziemi sierpeckiej na północno-zachodnim Mazowszu, zaprezentowane zostaną przyczyny zgonów (zarówno naturalne, jak i losowe) miejscowej ludności żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku. Obraz wyłaniający się z zapisów zawartych w dokumentach metrykalnych, pomimo iż jest jedynie małym fragmentem z życia naszych przodków, pozwala lepiej zrozumieć trudy codzienności, z którymi przyszło im się mierzyć ponad 200 lat temu.
    absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zawodowo związana z transportem morskim. Od 24 lat prowadzi badania genealogiczne na terenie głównie Mazowsza Płockiego, ziemi dobrzyńskiej i Podlasia. Wyróżniona w konkursie NDAP i Polskiego Radia „Zostań rodzinnym archiwistą”. Prelegentka 6. OKG w Brzegu w 2019 r. Autorka artykułów o tematyce genealogicznej i skandynawskiej.
    14:00 [A12N] wspólne zakończenie
  • 14:15 udajemy się na obiady, wydawanie obiadów od 14:35 dla pierwszej tury, od 15:20 dla drugiej tury, przydzielonych przez organizatorów na kuponie obiadowym — dla chętnych w BonŻur, ul. Trzech Kotwic 13

TARGI

Niektóre organizacje w wybranych dniach i godzinach w trakcie konferencji genealogicznej mogą udzielać informacji i konsultacji lub promować swoją działalność genealogiczną na swoich stanowiskach (stoiskach) przy stolikach na zamkowych krużgankach na pierwszym piętrze:

  • Genealogia Online na portalu Ancestry — dr Peter Rassek — Ancestry łączy klasyczną genealogię w formie tworzenia drzewa genealogicznego online i dostępu do dokumentów historycznych z genealogią DNA do określania pochodzenia genetycznego. Indeksując źródła archiwalne i dokonując transkrypcji starych dokumentów, kolekcje z całego świata można przeszukiwać online w poszukiwaniu nazwisk. Obecnie na całym świecie Ancestry ma ponad trzy miliony członków, a użytkownicy utworzyli ponad 100 milionów drzew genealogicznych. Do tej pory firma Ancestry utworzyła ponad 30 miliardów dokumentów cyfrowych. Są to np. akty urodzenia, zgonu i ślubu, listy pasażerów/imigracyjne i emigracyjne, metryki kościelne, metryki zaginionych i księgi wojskowe oraz historyczne książki telefoniczne i adresowe. Z ponad 20 milionami klientów na całym świecie, AncestryDNA jest najpopularniejszym produktem do określania pochodzenia na podstawie testu DNA.
  • Kataster karoliński w badaniach genealogicznychdr Rafał OBETKONNa stoisku targowym zaprezentowałbym możliwości pozyskiwania danych do badań genealogicznych ze znajdującego się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Katastru karolińskiego z lat 1722–1727 na przykładzie mojej publikacji pt. „Mieszkańcy pszczyńskiego wolnego państwa stanowego i ich dochody w świetle katastru karolińskiego z lat 1722–1727”, którą będzie można nabyć na miejscu.
  • Uniwersyteckie stanowisko informacyjne —  Instytut Historii Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego pragnie zaprezentować ofertę kierunków studiów historycznych; nasi przedstawiciele (profesor, doktorant) udzielą szczegółowych informacji o kierunkach studiów, programach kształcenia i możliwościach rozwoju naukowego w ramach oferty akademickiej. Będzie możliwość konsultacji z profesorem akademickim w zakresie m. in. badań archiwalnych
  • Stoisko Kresowe Towarzystw Kresowych (TMLiKPW) — w ramach stoiska będzie można kupić wydawnictwa kresowe, biuletyny oddziałów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, książki i materiały Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrobni Ukraińskich Nacjonalistów (w tym najnowszy numer „Na Rubieży” poświęcony ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu). Przy stoisku będzie można uzyskać informacje o oddziałach TMLiKPW, SUOZUN oraz nadchodzących wydarzeniach, porozmawiać z członkami towarzystw, oraz zapisać się w poczet członków. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich poprzez swoje oddziały integruje krersowian i potomków osób wywodzących swoje korzenie z terenów zabużańskich, tzw. Kresów Wschodnich. Członkowie wymieniają się informacjami o historii, genealogii, oraz pamiątkach związanych z miejscem zainteresowania. Towarzystwo od ponad 30 lat prowadzi akcję renowacji grobów na cmentarzu Łyczakowskim.
  • GenoGaleria – sklep dla genealogówBiuro Usług Genealogicznych Genoroots. Aleksandra Kacprzak – genealog — oferuje duży wybór książek o tematyce genealogicznej i historycznej. Ponadto wiele przedmiotów potrzebnych genealogom oraz takich, które symbolicznie integrują nasze środowisko. Sklep genealogiczny jako działalność uzupełniająca, istnieje od 2017 roku.
  • Stoisko antykwaryczno-genealogiczne — Igor Strojecki — sprzedaż publikacji związanych z tematyką genealogiczną
  • Archiwum Państwowe w Opolu — stoisko z publikacjami
  • prezentacja roczników Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego Parantele — Śląskie Towarzystwo Genealogiczne — prezentacja wydawnictw ŚTG
  • [ormianie.pl] — [czekamy na uzupełnienie danych]
  • [FamilySearch][czekamy na uzupełnienie danych]
  • Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy (SOG) — Varia Genealogica

PRZERWY

W programie zarezerwowano przerwy kawowe na drobny poczęstunek (kawę, herbatę, napoje, przekąski — nieodpłatne dla uczestników): w sobotę dwie, w niedzielę jedna, mniej więcej po kwadrans każda, mniej więcej co półtora godziny. Godzinna przerwa obiadowa w sobotę ok. godz. 15 i niedzielę ok. godz. 14 (już po zakończeniu konferencji); możliwy odpłatny obiad. Lokalizacja poczęstunku i obiadów powyżej.

SEKRETARIAT

Sekretariat konferencji znajdować będzie się przy wejściu na zamkową salę A, czynny w sobotę i niedzielę w godz. 09:30÷10:00 dla wszystkich uczestników konferencji.

Sekretariat po godzinach wyżej podanych, w miarę możliwości i potrzeb może być czynny także w czasie trwania konferencji, w podanym miejscu.

W sekretariacie konferencji, w podanych wyżej godzinach i lokalizacjach, można odebrać uprzednio zarejestrowane (albo dopiero tam zapisać się i opłacić, jeśli dotyczy, do wyczerpania dostępnych limitów):

  • kupony na zestawy obiadowe
  • wejściówki na sale określone w programie; jak również
  • zapisać się na wieczory/integracje
  • zapisać się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem
  • odebrać pakiet uczestnika
  • potwierdzić swoją obecność w ozdobnej pamiątkowej księdze uczestników konferencji
  • a ponadto uzyskać informację w każdej sprawie organizacyjnej dotyczącej konferencji.

Sekretariat obsługują zawsze uśmiechnięci ☺ Opolscy Genealodzy, a jeśli chwilowo zabraknie im uśmiechu na twarzy, prosimy uczynić należny za ich pracę powód do takiego uśmiechu ☺

Uwaga! Pośrednictwo pomiędzy uczestnikami konferencji w ramach mapy i listy uczestników i ich poszukiwań genealogicznych — tylko przy odrębnym stoisku targowym Opolskich Genealogów.

PAKIET UCZESTNIKA

Uczestnicy przechodzący przez sekretariat otrzymują (do wyczerpania nakładu) zazwyczaj następujący pakiet:

  • drukowany informator z programem, biogramami występujących i mapką
  • twarda podkładka z notesem (papierem na notatki) formatu A5 i narzędziem pisarskim (długopis)
  • identyfikator imienny (drukowany przy odpowiednio wcześniejszej rejestracji, przy późniejszej do ręcznego wypisania), w celu integracji i wymiany informacji genealogicznych z innymi uczestnikami konferencji
  • ewentualnie inne gratisy i gadżety
  • torba papierowa (na powyższy zestaw oraz nabytki ze stoisk targowych).

W każdym roku zawartość pakietów może się różnić. Każdy może otrzymać maksymalnie jeden zestaw dla siebie. Jak dotąd udaje się nam zapewnić, by pakiety były nieodpłatne dla uczestników.

ZMIANY W PROGRAMIE

  • 31.08.2024 wyłączono rejestrację na B14S, A17S, B10N i B12N, wznowiono rejestrację na B17S (w sobotę o 17:00 jest więcej chętnych na B17S dlatego zamienimy sale tylko na wystąpienia w tym czasie)
  • 02.06.2024 wstępnie wprowadzono program

Patrz też inne podstrony o lokalizacji, posiłkach, noclegach i odpłatnościach w trakcie konferencji, jak również informacje dla prelegentów.

stały znak graficzny Geneami od edycji 8 (2021)
stały znak graficzny Geneami od edycji 8 (2021)