● ←2016 ● inne podstrony (powrót do menu nawigacyjnego) konferencji ● 2018→ ●
● program ● przerwy ● targi ● sekretariat ● pakiet uczestnika ● zmiany ●
Poniżej program 4. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w dniach 08-10.09.2017 na zamku piastowskim w Brzegu, ustalony w wyniku otwartego naboru. Niektóre wystąpienia zostały nagrane i opublikowane. Konferencję realizowaliśmy przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
POBIERZ INFORMATOR / PROGRAM (PDF)
Pełny program powyżej w informatorze, poniżej tylko wystąpienia.
SOBOTA:
- sala a 10:20 Retrokonwersja pomocy archiwalnych w archiwach państwowych, mgr Michał SERDYŃSKI (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych)
- sala a 10:50 Księgi metrykalne z terenów tzw. zabużańskich. Gdzie ich szukać? Archiwa i instytucje w kraju i za granicą, Dorota LEWANDOWSKA (Archiwum Główne Akt Dawnych)
- sala a 11:20 Genealogia wg *** (zaproszenie na wystawę), ***
- sala b 12:00 Warsztaty: wprowadzenie do genealogii dla zupełnie początkujących, Piotr NOJSZEWSKI (Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne)
- sala c 12:00 Warsztaty z rozczytywania (transkrypcji) pisma niemieckiego – neogotyku, Małgorzata BLACH-MARGOS (Archiwum Państwowe w Opolu)
- sala a 12:00 Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, mgr inż. Jacek TOMCZYK (Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej)
sala a 12:25 Metrykalia w zasobie Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej, mgr Mateusz ZMUDZIŃSKI (Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej)— ODWOŁANE- sala a 12:50 Działania Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego na Podlasiu w obszarze dawnego Dekanatu Augustowskiego, Daniel PACZKOWSKI, Zbigniew MIERZEJEWSKI (Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny)
- sala b 14:00 Warsztaty: Drzewo rodziny – program (nie) tylko dla genealogów, mgr inż. Dariusz STEMSKI (PL-SOFT sp. z o.o.)
- sala c 14:00 Warsztaty z korzystania z akt Państwowego Urzędu Repatriacyjnego PUR, Mariola MAJOWICZ, Aleksandra STARCZEWSKA-WOJNAR (Archiwum Państwowe w Opolu)
- sala a 14:00 Przydatność akt dziekańskich (dekanalnych) do badań genealogicznych, dr Piotr SZKUTNIK (Uniwersytet Łódzki)
- sala a 14:30 Źródła genealogiczne dotyczące ewangelików przechowywane w Archiwum Państwowym w Toruniu, dr Dariusz CHYŁA (Archiwum Państwowe w Toruniu)
- sala b 17:00 warsztaty: Heraldyka – podstawowe zasady tworzenia herbów, dr Przemysław Stanko
- sala a 17:00 Małżeństwa cywilne i ich rejestracja w Galicji – na przykładzie Krakowa, dr Małgorzata ŚLIŻ-MARCINIEC (Akademia Pomorska w Słupsku)
- sala a 17:25 Anatomia pokrewieństwa, czyli genealogia genetyczna, Eryk Jan GRZESZKOWIAK
NIEDZIELA:
- w niedzielę wszystko sala a
- 10:10 blok tematyczny: WIELKOPOLSKA W BRZEGU, wprowadzenie: Wojciech JĘDRASZEWSKI (Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”)
- 10:15 Źródła archiwalne do badań genealogicznych w Archiwum Państwowym w Poznaniu, Stefan OLEJNICZAK
- 10:40 XIX-wieczne sprawy małżeńskie na przykładzie zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Joanna LUBIERSKA
- 11:05 XVIII-wieczne wizje i lustracje wsi jako źródło do historii rodziny, Dobrosława GUCIA
- 12:00 Rekonstrukcja wiejskich siedlisk, także jako metoda poszukiwań genealogicznych, Krzysztof RANIOWSKI
- 12:25 Architektura krajobrazu a genealogia, mgr inż. architekt krajobrazu Magdalena DĄBROWSKA
- 12:50 Śladami starych fotografii rodzinnych. Szumańscy w latach 1850–1939, Jacek SZUMAŃSKI (Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy)
TARGI
Niektóre organizacje w wybranych dniach i godzinach w trakcie konferencji genealogicznej mogą udzielać informacji i konsultacji lub promować swoją działalność genealogiczną na swoich stanowiskach (stoiskach) przy stolikach na zamkowych krużgankach:
- Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne — prezentacja wydawnictw i działalności
- Śląskie Towarzystwo Genealogiczne — prezentacja wydawnictw
- Związek Szlachty Polskiej
- Piotr Kowalski — używane i nowe książki o tematyce genealogiczno-historyczno-regionalnej
- PL-SOFT, Drzewo Genealogiczne i inne oprogramowanie dla genealogów
- Aleksandra Kacprzak — GenoGaleria, stoisko z artykułami dla wszystkich genealogicznie zakręconych
- swoje stoisko (niezależnie od sekretariatu) będzie miało również Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy, przy którym będzie można zapoznać się z listą i mapą uczestników
swoje stoisko będzie miała również Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
PRZERWY
W programie zarezerwowano przerwy na kawę, herbatę, napoje, słodkie przekąski (nieodpłatne dla uczestników): w sobotę dwie, w niedzielę jedna, mniej więcej po kwadrans każda, mniej więcej co półtora godziny. Poczęstunek znajduje się na I piętrze w sali myśliwskiej (tj. wychodząc na krużganki z sali A głównej Pinnottiego zielonej koncertowej). Godzinna przerwa obiadowa (w odrębnie tam wskazanych lokalizacjach) w sobotę ok. godz. 15, obiad dla chętnych w niedzielę (już po zakończeniu konferencji) ok. godz. 14.
SEKRETARIAT
Sekretariat konferencji znajdować będzie się przy wejściu na salę:
- wykładową na zamku — czynny w sobotę i niedzielę w godz. 09:30÷10:30 dla wszystkich uczestników konferencji;
- bankietową na integrację na parterze pod schroniskiem przy ul. Kard. Wyszyńskiego 23 w Brzegu — czynny w piątek w godz. 19:00÷20:30 tylko dla uprzednio zarejestrowanych uczestników konferencji.
W sekretariacie konferencji, w podanych wyżej godzinach i lokalizacjach, można odebrać uprzednio zarejestrowane (albo dopiero tam zapisać się i opłacić, jeśli dotyczy, do wyczerpania dostępnych limitów):
- kupony na zestawy obiadowe
- wejściówki na sale warsztatowe określone w programie; jak również
- zapisać się na wieczory/integracje połączone z wystawą/dyskusją
- zapisać się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem
- skompletować grupę chętnych na rejs Odrą
- odebrać pakiet uczestnika
- potwierdzić swoją obecność w ozdobnej pamiątkowej księdze uczestników konferencji
- a ponadto uzyskać informację w każdej sprawie organizacyjnej dotyczącej konferencji.
Sekretariat po godzinach wyżej podanych, w miarę potrzeb i możliwości będzie czynny także w czasie trwania konferencji w podanych lokalizacjach (odpowiednio za dnia na zamku, wieczorem na sali bankietowej).
Sekretariat obsługują zawsze uśmiechnięci ☺ Opolscy Genealodzy, a jeśli chwilowo zabraknie im uśmiechu na twarzy, prosimy uczynić należny za ich pracę powód do takiego uśmiechu ☺
Uwaga! Pośrednictwo pomiędzy uczestnikami konferencji w ramach mapy i listy uczestników i ich poszukiwań genealogicznych — tylko przy odrębnym stoisku targowym Opolskich Genealogów.
PAKIET UCZESTNIKA
Uczestnicy przechodzący przez sekretariat otrzymali nieodpłatnie (maksymalnie jeden zestaw dla siebie) następujący pakiet:
- drukowany informator z programem, biogramami występujących i mapką
- miękka teczka z notesem klejonym na notatki A4 i długopisem
- identyfikator imienny (drukowany przy odpowiednio wcześniejszej rejestracji, przy późniejszej do ręcznego wypisania), w celu integracji i wymiany informacji genealogicznych z innymi uczestnikami konferencji
- torba papierowa na powyższy zestaw oraz nabytki ze stoisk targowych.
KONKURS
Prócz wsparcia finansowego konferencji, NDAP również przeznaczył 9 egzemplarzy 2 książek: Agnieszka Konstankiewicz, Lubelskie Archiwa Rodzinne (Archiwum Państwowe w Lublinie, Lublin 2015, ISBN 9788393883318) oraz Joanna Chojecka i Andrzej Chludziński, Koszalin 1945-2015. Historie z rodzinnych archiwów, Koszalin – Pruszcz Gdański 2015, ISBN 978-83-61066-05-7, 978-83-61508-78-6). Książki rozlosowano uczestnikom konferencji w konkursie.
ZMIANY W PROGRAMIE
- 18.08.2017 p.
Daniel Dawidowicznie może przybyć, jego warsztat poprowadzi w to miejsc dr Przemysław STANKO (miejsce, czas i tytuł bez zmian: b17 sobota godz. 17:00 sala b „Heraldyka – podstawowe zasady tworzenia herbów”) - 26.07.2017 p.
Marian Przybylskiz wykłademDziedzictwo Kujawnie może przybyć, w to niedzielne miejsce (ze zmianą kolejności wykładów WTG) wchodzi Joanna LUBIERSKA, XIX-wieczne sprawy małżeńskie na przykładzie zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu - 26.07.2017 dookreślono lokalizację sal b oraz c — na I piętrze w krużgankach od strony rzeki Odry
- 09.07.2017 tabelę z programem wyeksportowano i zamieszczono tylko w formie PDF
- 06.07.2017 zapisano prowadzącego warsztaty dla początkujących c12 czyli sala c godz. 12:00
- 06.07.2017 przesunięto Jamiński Zespół Indeksacyjny z godz. 17:50 na godz. 12:50
- 06.07.2017 zmieniono formę programu z listy/punktacji na tabelaryczną, dopisując szacunkowe godziny
11.06.2017 usunięto dokładną lokalizację sal b oraz c; podamy to po ostatecznych uzgodnieniach- 06.06.2017 uzupełniono o program na salach b oraz c, jak również informacje o sekretariacie
- 31.05.2017 wprowadzono program na niniejszą podstronę
- 08.05.2017 Rada Programowa Konferencji wstępnie ustaliła program
Patrz też inne podstrony o lokalizacji, posiłkach, noclegach i odpłatnościach w trakcie konferencji, jak również informacje dla prelegentów.