Prezentujemy wyniki ankiety ewaluacyjnej po II Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu w dniach 11-13.09.2015. Porównaj z wynikami ankiet za poprzedni oraz następny rok. Zwracamy uwagę, że tutaj są dane za 2015 r.
Ankietowano anonimowo za pomocą internetowego formularza Google. Link zamieszczono na konferencyjnej podstronie witryny Opolskich Genealogów (w tym jej menu oraz wpisie na głównej stronie), na forach dyskusyjnych genealodzy.pl i forgen.pl oraz w mediach społecznościowych na profilu/fanpage’u organizatora oraz stronie wydarzenia. Gdzieniegdzie przypominaliśmy potem o ankiecie.
Pytania dotyczyły spraw organizacyjnych i merytorycznych. Odpowiedzi przeznaczone były dla głównego organizatora dla ulepszenia kolejnej konferencji. Nie badano profilu ankietowanego (wieku, płci, wykształcenia, zamieszkania itp.).
Poniższe opisy poszczególnych odpowiedzi są raczej krótkie i oczywiście nie wyczerpują interpretacji ankiety przez statystyków. Osoba streszczająca odpowiedzi zdaje sobie sprawę z ułomności streszczeń.
Pierwszą wypełnioną ankietę otrzymaliśmy 24.09.2015 (w poprzednim roku ankietowanie rozpoczęliśmy podobnie, tj. 2 tygodnie po konferencji), ostatnią 19.10.2015 (po ostatnim przypomnieniu). Formularz formalnie zamknięto w kwietniu 2016 r.
Pakiet uczestnika tworzyły: identyfikator, torba, informator, teczka, a (do wyczerpania) także: kalendarzyki, zakładki, długopisy, ołówek, smycz, fiszki. Opisowe odpowiedzi podpowiadały m.in. koszulkę i inne gadżety, jak i możliwość rezygnacji z materiałów innych niż informator.
Jeżeli chodzi o poszczególne wystąpienia konferencyjne, jak się okazało, według ankietowanych szczególnie dobrze wypadły wykłady: prof. Stanisława Niciei o Kresowej Atlantydzie; dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego o Y-DNA szlachty mazowieckiej; Waldemara Fronczaka o fałszowaniu rodowodów; Joanny Jendrzejewskiej o perspektywach użytkownika i pracownika archiwum; Marcina Marynicza o kopertach dowodowych; Macieja Markowskiego o poszukiwaniach w czasach napoleońskich; Adama Pszczółkowskiego o okolicznej szlachcie lidzkiej; Katarzyny Kwaśniewicz o konserwacji papieru. Dobrym odbiorem cieszyły się również: prezentacja MoreMaiorum, jak również genealogiczne zwiedzanie zamku z dyr. Pawłem Kozerskim.
Nie publikujemy szczegółowych ankiet co do poszczególnych wystąpień, ale są one bardzo przydatne dla organizatorów.
Dziękujemy za wypełnienie ankiet! Zdecydowanie przydały się organizatorom konferencji. Dla szerszej publiczności wyniki opracowano i opublikowano 03.04.2016.