Genealogia

Genealogia bywa mylona z genologią, geologią oraz ginekologią*, dlatego podpowiadamy, że genealogia i genealodzy zajmują się dziedzictwem więzi rodzinnych, w danym czasie i miejscu, na styku nauki i kultury. Nie jest to definicja słownikowa, ale naszym zdaniem lepiej opisuje tę dziedzinę ludzkiej aktywności.

Słownikowo, genealogią wg SJP PWN jest 1. «historia rodu, pisana albo zachowana w tradycji ustnej», 2. «dział historii badający stosunki pokrewieństwa między ludźmi oraz ustalający daty narodzin, ślubów i zgonów» oraz 3. «historia lub pochodzenie czegoś». Analogicznie Wikisłownik definiuje, że genealogia to (1.1) geneza rodu uwzględniająca następstwo pokoleń i koligacje, (1.2) hist. nauka pomocnicza historii zajmująca się dziejami rodów oraz (1.3) pochodzenie czegoś. Bardziej szczegółowo opisuje ją Wikipedia jako jedną z nauk pomocniczych historii, zajmującą się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny.

Etymologicznie genealogia pochodzi z języka greckiego: γενεά, genos – „ród” oraz λόγος, logos – „słowo”, „wiedza”.

Wikisłownik definiuje, że genealog to (1.1) nauk. historyk badający dzieje rodów z uwzględnieniem koligacji oraz (1.2) amator gromadzący informacje o genealogii rodzinnej. Istnieją zatem genealodzy naukowi (w tym akademiccy), jak i zwykli amatorzy zajmujący się genealogią z pasji (jako hobby). Gdzieś pomiędzy tymi dwoma znaczeniami są genealodzy zawodowo, profesjonalnie, odpłatnie (komercyjnie) zajmujący się tworzeniem genealogii dla innych, którzy z kolei nie mają czasu, chęci lub wiedzy w tym zakresie, ale chętnie zapłacą za odpowiednie wsparcie. Nasze stowarzyszenie statutowo zrzesza pasjonatów, wśród nas są zarówno amatorzy, jak i naukowcy czy zawodowcy. Jesteśmy stowarzyszeniem wzajemnej pomocy. Nie szukamy za innych, możemy pomóc we własnych poszukiwaniach lub odsyłamy do zawodowców.

Abstrahując od legalnej klasyfikacji dziedzin i dyscyplin, w trakcie organizowanych przez nas corocznych ogólnopolskich konferencji genealogicznych Geneami lubimy zwracać uwagę, że niekoniecznie to genealogia jest nauką pomocniczą historii. To historia (ze źródłoznawstwem, bibliografią, archiwistyką, heraldyką, sfragistyką i paleografią), geografia, genetyka, demografia, antropologia kulturowa (etnologia, etnografia, kulturoznawstwo), filologia (z onomastyką), bibliologia czy muzeologia — są naukami pomocniczymi genealogii☺.

kilkanaście zdjęć ludzi, rozłożonych na ciemnej powierzchni, starych, czarno-białych, w sepii
Pixabay 6623238

* Pozdrawiamy wszystkich, którzy uśmiechnęli się, sądząc, że zajmujemy się ginekologią i geologią :) Sytuacje autentyczne, poniekąd temat zbieżny ;) Jak mawiają, genealogia zajmuje się koicją i filiacją, czyli przyczynami i skutkami… seksu ;) a papier i elektronika nie przetrwają tyle, co informacje wyryte w… kamieniu :)