Nazwa „Geneami”

Od 2014 r. Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy organizuje coroczne konferencje genealogiczne. Od samego początku, prócz lokalnych mieszkańców z okolic miejsca konferencji (Brzeg) i regionalnych z województwa siedziby stowarzyszenia (Opole), celowaliśmy w zasięg ponadregionalny. Przybywamy przede wszystkim z całego kraju, dlatego przez pierwszych siedem konferencji wydarzenie takie oficjalnie nazywaliśmy nazwą własną Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna (OKG). Od samego początku jednak, uczestnicy i prelegenci przybywają często również zza granic Polski, co nadaje konferencji charakteru nieco międzynarodowego i byliśmy poprawiani☺ na Międzynarodową Konferencję Genealogiczną. Faktycznie, dotąd w konferencji uczestniczyły osoby z Australii, Białorusi, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Dostrzegaliśmy, że pewną trudność czasami sprawiała w zapamiętaniu i czytaniu na głos np. po angielsku, niemiecku czy francusku — miejscowość Brzeg, skrótowiec OKG, a nawet dotychczasowa pełna nazwa złożona z polskich wyrazów.

Dlatego od edycji 8 (2021) tytuł Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna uzupełniliśmy nazwą własną GENEAMI, a od edycji 9 (2022) nadaliśmy wydarzeniu tylko taką nazwę. Odtąd wyrazy „konferencja genealogiczna” są opisowe (rodzajowe) i pisane małymi literami. Przymiotniki „ogólnopolska” i „międzynarodowa” wciąż pozostają naszymi założeniami, choć ten pierwszy już nie będzie oficjalną częścią nazwy. W naszym przekonaniu i założeniu, nazwa Geneami powinna być teraz uniwersalna i międzynarodowa, wymawialna w każdym języku.

Nazwa Geneami pochodzi od luźnych skojarzeń z wyrazami: ‘genea’ od gr. γενεά i łac./fr. gens (ród, rodzina) i genealogia — oraz — ‘ami’ od amicus (fr./łac. przyjaciel, przyjacielski, amici l.mn. przyjaciele), amo (łac. kocham).

GENEAMI zatem nie jest akronimem (choć zapewne znalazłoby się wiele ciekawych rozwinięć☺), a wielkich liter w logo użyliśmy dla lepszego zapamiętania. Nazwę można zapisywać zarówno tylko od pierwszej litery wielkiej (dużej): Geneami, jak i wszystkie takie (wersalikami, majuskułą): GENEAMI.

Wiemy, że polskojęzyczna większość uczestników konferencji mówi o niej po prostu: Brzeg. W mowie potocznej oznacza on nie tylko samo wydarzenie, ale i okres pomiędzy kolejnymi edycjami (np. wróciłam z ósmego Brzegu oraz dwa Brzegi temu ostatni raz gościliśmy Magdę…). Dowodem tego są tytuły książek Małgorzaty Żywickiej wydawane sumptem WTG Gniazdo. Cieszy nas taka rozpoznawalność i miano stolicy genealogii. Tym bardziej chcemy dać się rozpoznawać również w szerszym, międzynarodowym gronie pod nazwą Geneami.

Konferencję można linkować nie tylko witryną stowarzyszeniową genealodzy.opole.pl/konferencja2021 (końcówka oznacza rok), lecz również przez domenę geneami.pl/9 lub geneami.org/8 (końcówka oznacza edycję konferencji).

Zobacz wszystkie edycje konferencji; ich idea, cele i historia; ich lokalizacja; oraz program ostatniej z nich.

stały znak graficzny Geneami od edycji 8 (2021)
stały znak graficzny Geneami od edycji 8 (2021)