Varia Genealogica 1 (2017)

METRYKA PUBLIKACJI:

rodzaj czasopismo
tytuł Varia Genealogica
numer 1 (2017)
forma papierowa
okładka miękka
objętość 262 stron
nakład 250 egzemplarzy (nakład wyczerpany!)
cena 11,00 zł (brutto=netto) + ewentualna wysyłka (nakład wyczerpany!)
forma dystrybucji odpłatna działalność pożytku publicznego (non profit – po koszcie bez zysku, nie podlega podatkowi VAT od towarów i usług) PKD 58.14.Z (§ 9 ust. 4 pkt 5 statutu)
data publikacji 08.09.2017
miejsce publikacji Opole
wydawca Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy
KRS 0000558917 NIP 7543093593 REGON 361591180
redaktor naczelny Jolanta Ilnicka
korekta Jolanta Ilnicka, Małgorzata Lissowska, Stanisław Czyżowicz, Jolanta Kołodziejska, Krystyna Żarecka-Augustyn
skład i łamanie Maciej Róg
okładka Jolanta Tacakiewicz-Lipińska (kompozycja), Zygfryd Mazur (komputerowe opracowanie)
grafiki ** (s. 9, 13, 27, 117, 233)
druk i oprawa Drukarnia PARA s.c., Mechnice k. Opola
ISBN 978-83-948911-0-7 (9788394891107)
ISSN 2544-4638
rejestr czasopism Opole Rej. Pr. 802 sygn. akt SO Opole I Ns Rej. Pr 20/17 z 04.12.2017
znak sprawy OpolGen/SOG.2017.062
UKD 929(05) BWC BN z 2017 r. Nr 3 s. 17+36, 2017/429 b57507995

PDF (fragmenty) – kliknij tutaj, aby pobrać

SPIS TREŚCI:

  • Od redakcji s. 5
  • ROZDZIAŁ I: KONFERENCJE GENEALOGICZNE s. 9

    • Idea konferencji s. 11
    • I Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2014 s. 13

      • Program s. 15
      • Stanisław Czyżowicz, Monografia Krotoszyna koło Lwowa s. 19
    • II Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2015 s. 27

      • Program s. 29
      • Sławomir Marchel, Koncepcja cyfrowego archiwum rodzinnego – czyli co po nas zostanie? s. 33
      • Piotr Strembski, Cyfrowe kopie materiałów archiwalnych do badań genealogicznych z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi s. 39
      • Henryk Niestrój, Prawo, a udostępnianie i wykorzystanie materiałów archiwalnych s. 45
      • Joanna Jendrzejewska, Archiwista a użytkownik Archiwum Państwowego s. 61
      • Aleksandra Starczewska-Wojnar, Akta sądów obwodowych jako źródło do badań genealogicznych na przykładzie zasobu Archiwum Państwowego w Opolu s. 65
      • Adam Ćwiklak, Genealogia genetyczna Y-DNA w teorii i praktyce s. 75
      • Marcin Marynicz, Koperty dowodowe jako źródło do badań genealogicznych s. 87
      • Waldemar Fronczak, Olszewscy herbu Lis, czyli jak fałszowano genealogie rodzinne w XIX-w. Galicji s. 93
      • Maciej Adam Markowski, Poszukiwanie przodków w wojsku w czasach napoleońskich s. 107
      • Maria Rągowska, Autoprezentacja Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego (2015‒2017) s. 111
    • III Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2016 s. 117

      • Program s. 119
      • Anna Laszuk, Pomoce archiwalne – w jakim stopniu mogą być pomocne? s. 123
      • Dorota Lewandowska, Możliwości poszukiwań genealogicznych w zespołach akt kancelarii parafialnych z terenów tzw. zabużańskich przechowywanych w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych s. 135
      • Lech Frączek, Wykorzystanie źródeł do historii rzemiosła w badaniach genealogicznych s. 143
      • Marcin Niewalda, Piotr Strzetelski, Odtwarzanie genealogii rodzin oficjalistów prywatnych w XIX wieku ze szczególnym uwzględnieniem terenów dawnych Kresów Wschodnich s. 165
      • Aleksandra Kacprzak, Dodatkowe źródła informacji genealogicznych w archiwach kościelnych s. 183
      • Joanna Lubierska, Dobrosława Gucia, Przodek na bakier z prawem. Listy gończe i spisy wypędzonych jako źródło w badaniach genealogicznych s. 191
      • Dobrosława Gucia, Jakub Wojtczak, Darczyńcy i stypendyści Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego s. 205
      • Wojciech Jędraszewski, Powstanie wielkopolskie 1918‒1919 s. 215
      • Jerzy Osypiuk, Cmentarze olęderskie czekają na ratunek. Podzwonne czy nekielska alternatywa? s. 219
  • ROZDZIAŁ II: MY I GENEALOGIA

    • Maciej Adam Markowski, Subiektywnie o genealogii w Polsce s. 235
    • Jolanta Tacakiewicz-Lipińska, Fortepian s. 241
    • Wiesław Grzegorz Zakrzewski, Zlot rodziny Zakrzewskich s. 247
    • Krystyna Żarecka-Augustyn, 60 lat temu… s. 257

OD REDAKCJI:

Z wielką przyjemnością oddajemy do Państwa rąk pierwsze drukowane wydawnictwo Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy. Mamy nadzieję, że nasz debiut na tym polu zostanie przyjęty przez środowisko genealogów z zainteresowaniem i życzliwością.

Tytuł Varia Genealogica, czyli w wolnym tłumaczeniu: różności genealogiczne, w pełni oddaje charakter naszej publikacji. Czytelnicy znajdą tu teksty, których autorami są pracownicy naukowi uczelni i archiwów oraz pasjonaci zawodowo lub hobbystycznie zajmujący się historią rodziny. Różnorodność spojrzenia na genealogię widoczna jest także w tematyce artykułów.

Pierwszy rozdział to pokłosie wystąpień na konferencjach genealogicznych, które corocznie od 2014 r. organizuje nasze stowarzyszenie wraz z Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Archiwum Państwowym w Opolu i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu.

Materiały pokonferencyjne otwiera historia powstania monografii wsi Krotoszyn pod Lwowem. Stanisław Czyżowicz, również członek naszego stowarzyszenia, doskonale opisał kolejne etapy tworzenia takich monografii. Wskazał ewentualnym naśladowcom, w jakich źródłach szukać informacji, jakich problemów można się spodziewać przy tworzeniu monografii miejscowości i jak ich uniknąć.

W świat genealogii cyfrowej wprowadzają nas archiwiści: Sławomir Marchel z Archiwum Państwowego w Opolu i Piotr Strembski z Archiwum Państwowego w Łodzi. Pierwszy z prelegentów podpowie, w jaki sposób stworzyć domowe archiwum cyfrowe. Drugi przedstawia stan cyfryzacji zasobów archiwów państwowych na przykładzie swojego archiwum. Uwadze czytelników polecam także opracowanie dra Henryka Niestroja, Zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w którym prezentuje zagadnienia związane z prawnymi aspektami udostępniania i rozpowszechniania materiałów archiwalnych. Z kolei przydatność pomocy archiwalnych przybliży dr Anna Laszuk – pracownik Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, współtwórczyni podstawowych baz danych: SEZAM, IZA, PRADZIAD, ELA. Świat archiwów widziany oczyma genealoga prezentuje również artykuł Joanny Jendrzejewskiej.

Podstawowym źródłem w genealogii są metrykalia, jednak na ich podstawie nie jesteśmy w stanie odtworzyć wszystkich informacji dotyczących naszych przodków, a bywa i tak, że metryki nie są dostępne (uległy zniszczeniu, są w odległych archiwach). Warto wówczas sięgnąć do źródeł pozametrykalnych: kopert dowodowych, akt sądowych czy spuścizny cechów rzemieślniczych. O tym, jakiej wiedzy mogą nam dostarczyć tego rodzaju dokumenty, czytelnik przeczyta w artykułach Marcina Marynicza, Aleksandry Starczewskiej-Wojnar i dra Lecha Frączka. Bardzo nietypowe źródło wiedzy o przodkach odkryły członkinie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” – Dobrosława Gucia i Joanna Lubierska. Są to listy gończe publikowane w XIX-wiecznej prasie, dla genealoga o tyle cenne, że często zawierają rzadkie w innych źródłach opisy wyglądu osób poszukiwanych. Możemy zatem odtworzyć wizerunek, jeżeli nie własnego przodka, to przynajmniej ludzi danego stanu społecznego, do którego nasi przodkowie przynależeli. W tekście autorki przytaczają liczne fragmenty takich listów, dzięki czemu czytelnik może wczuć się w klimat tamtych lat.

Tajemnice kancelarii parafialnych poznamy dzięki opracowaniom Aleksandry Kacprzak i Doroty Lewandowskiej. Bogactwo akt takich jak: spisy parafian, raptularze, kartoteki mieszkańców, karty chorych i inne, może stać się doskonałym źródłem uzupełniającym prowadzone przez nas badania.

Jeżeli masz wśród swoich protoplastów szlachcica, to koniecznie zapoznaj się z artykułami Waldemara Fronczaka i Marcina Niewaldy. Jeśli przodkowie byli na tyle majętni, by pomagać innym warstwom społecznym, albo z takiej działalności korzystali, stosowne informacje możemy znaleźć, przeglądając różnego rodzaju spisy darczyńców, tak jak opisali to na konferencji i łamach niniejszego wydawnictwa Dobrosława Gucia i Jakub Wojtczak.

Genealogia korzysta z osiągnięć innych dyscyplin naukowych. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się genetykę. O tym, dlaczego warto wykonać badania DNA i czego w ten sposób możemy dowiedzieć się o swoich „pra”, traktuje artykuł Adama Ćwiklaka.

Często próbujemy odtworzyć wojenne losy pradziadków, bywa to bardzo trudne, zwłaszcza gdy dotyczy to wojen wcześniejszych niż w XX w. Warto więc przeczytać artykuł Macieja Adama Markowskiego, opisujący różnorodne źródła wiedzy związane z służbą w wojskach napoleońskich.

Na łamach Varia Genealogica znalazło się także miejsce na prezentację ciekawych projektów genealogicznych, w których uczestniczą członkowie towarzystw genealogicznych. I tak Maria Rągowska ze Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego zwróciła szczególną uwagę na projekt digitalizacji i indeksacji dokumentów Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Natomiast Wojciech Jędraszewski z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” zaprezentował projekt dotyczący powstańców wielkopolskich. O równie ciekawej inicjatywie dotyczącej cmentarzy przeczytamy w artykule Jerzego Osypiuka. To bardzo pokrzepiający tekst, pokazujący jak wspólne działania różnych środowisk przyczyniają się do zachowania pamięci po poprzednich pokoleniach, uczą szacunku do różnorodności kulturowej w przeszłości i współczesności.

Różnorodność tematyczną niniejszej publikacji dopełnia rozdział drugi. Subiektywne spojrzenie na ruch genealogiczny w Polsce zaprezentował wspomniany już Adam Maciej Markowski. Jego trafne oceny i sugestie dotyczące rozwoju genealogii amatorskiej w Polsce nie pozwolą pozostać obojętnym wobec problemów tej dziedziny.

Istotą poszukiwań genealogicznych jest nie tylko odtworzenie związków koicji i filiacji, ale także zebranie wiedzy o codziennym życiu przodków, ich sukcesach i porażkach. Wielu z nas opisuje losy swoich antenatów, zakładając blogi genealogiczne, pisząc artykuły do czasopism historyczno-genealogicznych, czy po prostu spisując rodzinne kroniki. Takich opowieści nie brakuje i w tej publikacji. Jolanta Tacakiewicz-Lipińska, członkini Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy, znana na Opolszczyźnie malarka, a w środowisku genealogów ceniona za ogrom wiedzy dotyczącej historii swojej rodziny, zaprasza nas do świata dzieciństwa swojej babci i mamy, świata dawnych Kresów Wschodnich, którego dzisiaj już nie ma.

Coraz częściej sposobem na prezentację zgromadzonej wiedzy o przodkach stają się zjazdy rodzinne. Jak może wyglądać taki zjazd, jak go zorganizować radzi w swoim artykule Wiesław Grzegorz Zakrzewski.

Przeglądając rodzinne archiwa, natkniemy się czasem na to jedno szczególne zdjęcie, wycinek z gazety, czy jak w przypadku Krystyny Żareckiej-Augustyn, plakat zapowiadający szkolne przedstawienie, które ożywi w nas wspomnienia dziecięcych lat i uzmysłowi nam, że przecież przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej. Dla autorki tekstu odnaleziony plakat szkolnego przedstawienia Dziadów A. Mickiewicza – stał się pretekstem do zachęcenia dzisiejszych uczniów i dyrekcji szkoły do ponownego odegrania sztuki, a przy okazji zorganizowania spotkania aktorów, którzy 60 lat temu wcieli się w role bohaterów epopei narodowej.

W imieniu wszystkich organizatorów konferencji genealogicznych, pragnę podziękować prelegentom za przyjęcie zaproszeń do udziału w tym wydarzeniu, za dzielenie się swoją wiedzą ustnie i pisemnie, zwłaszcza, że robią to pro bono publico. Dziękuję także wszystkim tym, którzy poświęcili swój prywatny czas, aby to wydawnictwo mogło ujrzeć światło dzienne.

Wszystkim życzymy przyjemnej lektury.
W imieniu zespołu redakcyjnego,
Jolanta Ilnicka
prezes Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy

RECENZJE:

ERRATA:

  • strona 6 akapit 2 linia 3: zamiast „reptularze” powinno być „raptularze”
  • strona 8 akapit 2 linia 6: zamiast „Dziadów” powinno być „Pana Tadeusza”
  • strona 174 akapit 1 linia 5: zamiast „żona” powinno być „macocha”
  • strona 239 akapit 2 linia 4: zamiast „Rogowską” powinno być „Rągowską”

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)

Dodaj komentarz