Powoli stabilizuje się program naszej drugiej brzeskiej konferencji genealogicznej :) Początkiem sierpnia planowany program wygląda następująco:
piątek, 11 września 2015
Konferencja jest trzydniowa, z czego istotnym jej elementem jest integracja, dlatego choć wykłady odbywają się na zamku dopiero w sobotę i niedzielę, kto może, tego zapraszamy do przyjazdu już w piątek, aby spokojnie zdążyć ulokować się w obiektach noclegowych, zapoznać się z innymi uczestnikami konferencji i rozpocząć… integrację :) W tym roku w piątek nie przewidujemy żadnych merytorycznych wykładów, ale jeśli ktoś chce odpocząć od gwarnej genealogicznej braci :) , zapraszamy przykładowo na koncert odbywający się w tym dniu wieczorem na zamku. Kto przybędzie w piątek, na spokojnie w sobotę z samego rana po śniadaniu może udać się na zamek :) Bardzo cieszymy się, że znakomita większość rejestrujących się uczestników wybiera taki właśnie 3-dniowy plan pobytu w Brzegu :) Oczywiście dalej można przybyć na konferencję bezpośrednio w sobotę na zamek.
sobota, 12 września 2015
W sobotę rano po zaparkowaniu, na zamek można wchodzić od godz. 09:30, wtedy przy wejściu na dużą salę na pierwszym piętrze rozdamy materiały dla uczestników (w tym informator i identyfikatory), ostatnie osoby będą mogły jeszcze wybrać i opłacić zestaw obiadowy. Oficjalnego otwarcia o godz. 10:00 dokonają przedstawiciele organizatorów. Skowronki z genealogicznych drzew ćwierkają, że z prowadzącego konferencję będzie jak zawsze wyjątkowo dumna, przebywająca w niebiesiech, babcia z Szyszkowa :) Na wykłady na zamku zapraszamy nie tylko w sobotę, ale również w niedzielę.
Pierwszy panel konferencyjny w sobotę na zamku dotyczyć będzie cyfrowej historii archiwów.
Dr Henryk Niestrój z Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC) przedstawi prelekcję o prawnych aspektach udostępniania i wykorzystania materiałów archiwalnych. Daniel Florek z Archiwum Narodowego w Krakowie poruszy temat synergii społecznej w projekcie digitalizacji. Wojciech Jędraszewski z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” na przykładzie programu BASIA opowie o indeksacji zdigitalizowanych materiałów metrykalnych jako formie crowdsourcingu archiwalnego. Maciej Gajewski z NAC przedstawi proces przejścia od mikrofilmów do cyfrowego udostępniania archiwaliów. Piotr Strembski z Archiwum Państwowego w Łodzi wygłosi prelekcję o cyfrowych kopiach materiałów archiwalnych do badań genealogicznych z zasobu tego archiwum. Katarzyna Kwaśniewicz z AP w Katowicach zapozna posiadaczy archiwów rodzinnych ze sposobami ochrony i zabezpieczania dokumentów na podłożu papierowym. Sławomir Marchel z AP w Opolu opowie o cyfryzacji takich archiwów rodzinnych. Radosław Zań zaprezentuje centra historii rodziny i portal FamilySearch w badaniach genealogicznych. Przedstawiciele firmy PL-SOFT przedstawią możliwości udostępniania i prezentacji danych zawartych w programie Drzewo genealogiczne oraz nowy program do kolekcjonowania pamiątek rodzinnych. Na koniec panelu Alan Jakman i Marcin Marynicz zaprezentują czasopismo More Maiorum.
W trakcie panelu przewidzieliśmy dwie kwadransowe przerwy kawowe (ok. godz. 11:30 oraz 13:00), w trakcie których w sali myśliwskiej, tuż obok sali wykładowej, będzie można skorzystać z ciepłych i zimnych napojów oraz poczęstunku przygotowanego przez członków stowarzyszenia, jak również prowadzić kuluarowe dyskusje z prelegentami i innymi uczestnikami konferencji. W zamkowych krużgankach będzie można skorzystać ze stoisk chętnych towarzystw i firm genealogicznych oraz WBP.
W godzinach od ok. 14:30 do ok. 15:30 przerwa obiadowa. Osoby, które wcześniej zamówiły i opłaciły obiad, udadzą się do Ratuszowej, restauracji na rynku. Po powrocie ok. godz. 15:30 tajemnicza niespodzianka jak na zamek przystało :)
Ok. godz. 16:30 powrót na salę wykładową na zamku. Wówczas Adam Pszczółkowski ze Związku Szlachty Polskiej (związek ten jest jednym z oficjalnych patronów naszej konferencji) na podstawie wybranych przykładów przedstawi wykład o okolicznej szlachcie powiatu lidzkiego. Prelekcja Waldemara Fronczaka (znanego z telewizyjnych Sekretów rodzinnych) dotyczyć będzie fałszowania genealogii rodzinnych w XIX-wiecznej Galicji na przykładzie Olszewskich herbu Lis. Maciej Adam Markowski prowadzący blog KimOniByli.pl opowie o poszukiwanie przodków w wojsku w czasach napoleońskich. Następnie Marcin Marynicz przedstawi temat kopert dowodowych jako źródła do badań genealogicznych.
Uczestników konferencji prosimy o pozostanie na zamku, bowiem bezpośrednio po zakończeniu ostatniego sobotniego wykładu na zamku (ale to nie ostatni w ogóle wykład tego dnia! patrz niżej!) ok. godz. 18:00 planujemy zbiorowe wspólne zdjęcie grupowe :) Przy dobrych warunkach pogodowych według decyzji fotografów możemy je wykonać na dziedzińcu lub przed bramą zamku albo na sali wykładowej.
Po godz. 18 po fotografowaniu, dyrektor muzeum oprowadzi uczestników konferencji po zamku oraz okolicznościowej wystawie XVII-wiecznych miedziorytów drzew genealogicznych władców europejskich. W tym samym czasie po godz. 18 w sobotę, dla osób, które nie chcą zwiedzać muzeum, możliwy będzie rejs rzeką Odrą albo zwiedzanie miasta z przewodnikiem PTTK. Zwiedzanie i rejsy powinny zająć nie dłużej niż godzinę, więc powinno pozostać po nich trochę wolnego czasu.
Na godz. 20:00 zapraszamy zarejestrowanych na sobotnią kolację uczestników konferencji na integrację do sal przy ul. Grobli 12A. Nie wiemy ilu nas zmieści się w całym obiekcie :) ale powinniśmy się zmieścić, zwłaszcza przy dobrej pogodzie :) Oprócz poczęstunku i przywiezionych przez samych uczestników lokalnych specjałów, na integracji odbędą się także jeden wykład w nieco bardziej luźnej konwencji niż na zamku :) Joanna Jendrzejewska z Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku opowie o tym, gdy genealog i użytkownik archiwum staje się jego pracownikiem :) Będzie ciekawie!
[aktualizacja 02.09.2015: niestety nie może się odbyć drugi zapowiadany wykład Magdaleny Dąbrowskiej o historii cmentarzy: Dlaczego mój Dziadek spoczywa pod rynną?]
niedziela, 13 września 2015
Gorąco zachęcamy do pozostania z nami na ostatni dzień konferencji, gdzie czeka nas drugi z konferencyjnych paneli dotyczący genealogii genetycznej.
Najpierw jednak o godz. 10:00 zaczynamy na zamku od prezentacji towarzystw i innych inicjatyw genealogicznych. Później Aleksandra Starczewska-Wojnar z AP w Opolu przedstawi prelekcję o aktach sądów obwodowych jako źródle do badań genealogicznych na przykładzie zasobu tego archiwum. Następnie prof. dr hab. Stanisław Nicieja, Uniwersytet Opolski, wygłosi wykład pt. „Kresowa Atlantyda”. W zamkowych krużgankach będzie można skorzystać ze stoisk chętnych towarzystw genealogicznych oraz nabyć książki prof. Niciei.
Panel genetyczny rozpocznie dr Łukasz Lubicz-Łapiński z wykładem o genetyce jako nowym narzędziu wspierającym genealogię: zaletach i wadach badań DNA na przykładzie projektu Y-DNA szlachty mazowieckiej. Następnie Adam Ćwiklak zaprezentuje wykład o genealogii genetycznej Y-DNA w teorii i praktyce. Na koniec Maciej Oziembłowski przedstawi wykład o autosomalnym DNA w genealogii genetycznej i profilaktyce zdrowotnej rodziny.
W międzyczasie w niedzielę jedna kwadransowa przerwa kawowa. Zapraszamy do pozostania do końca niedzielnych wykładów do ok. godz. 13:30! Wówczas organizatorzy podsumują i oficjalnie zakończą konferencję. Dla tych, którzy nie muszą od razu wracać do domów, w niedzielę możliwy obiad ok. godz. 14:30, a ponadto (przed lub po obiedzie) zwiedzanie zamku lub miasta albo rejs, dla kolejnych grup uczestników. Ich dostępność (wybór grupy, dnia i godziny) zostanie ustalona i podana do wiadomości najpóźniej na samej konferencji, w zależności od możliwości i oczekiwań uczestników, przewodników i organizatorów.
Powyższa rozpiska może ulegać jeszcze zmianom i nie daje gwarancji wysłuchania danego tematu i osoby konkretnego dnia czy godziny ani w podanej kolejności; oczywiście zmiany staramy się minimalizować i będziemy je niezwłocznie aktualizować na stronie programu.
Obiekty konferencyjne (zamek, Grobli 5, Grobli 12A, schronisko, Ratuszowa, parkingi) można obejrzeć na interaktywnej mapie.
Trwa wysyłanie potwierdzeń po rejestracji uczestników :) Budżetowe miejsca noclegowe w dwóch obiektach (acz w całkiem dobrym standardzie!) są na wyczerpaniu, ale dla wcześniej zarejestrowanych powinny w zupełności wystarczyć.
OpolGen-27/2015