Genealog 20-lecia Tomasz Nitsch z Warszawy

Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy, kontynuując tytuł Genealoga Roku, postanowiło, by 24 września 2022 r. w Brzegu w trakcie konferencji genealogicznej Geneami 9, tytuł Genealoga 20-lecia otrzymał Tomasz Nitsch z Warszawy.

Zgromadzonych wprowadził (WIDEO) Zbigniew Nalichowski:

W informatorach razem z „rozpoczęciem konferencji” mają Państwo w tym punkcie programu wpisane: „gala specjalna”. Pewnie nie wszyscy zauważyli☺ Nie trzeba sprawdzać, proszę o uwagę.
Konferencje genealogiczne w Brzegu przez 9 lat obrosły własnymi tradycjami.
Najlepszą tego kwintesencją wydają się reminiscencje Małgorzaty Żywickiej, ukazujące się drukiem i nakładem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”.
Warto w tym miejscu podkreślać, że inspiracją do naszej konferencji były ślady ostatniej linii Piastów.
Pamiątki te wypełniają — mile nam gościnne — zamkowe mury, które możemy podziwiać.
A wszystko to dzięki uprzejmości współorganizatora niniejszej konferencji – Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i jej dyrektora, Dariusza Byczkowskiego.
Jak mogli zauważyć wprawni czytelnicy ostatnich „Brzegów”, czyli wspomnianej już książki, pomysł i nazwa „Geneami” padły jednak długo przed pierwszą konferencją.
Inspiracją była również międzynarodowa konferencja „Rootstech” organizowana w Salt Lake City w stanie Utah w USA przez FamilySearch Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (LDS), czyli mormonów. Mimo że wciąż, dotąd, żadne z nas, organizatorów, stacjonarnie w niej nie uczestniczyło.
Jednak naszą pierwotną cichą inspiracją do rozpoczęcia organizowania konferencji był obecny tu na sali i niektórym znany kolega Tomasz Nitsch, który 3 marca 2003 r. założył internetowy portal „GenPol.com”, od połączenia wyrazów: „Genealogia Polska”.
Dziś możemy podliczyć, że tradycja GenPolu przetrwała 19 lat. Chcemy, by w odświeżonej postaci trwała dalej, ale o tym za chwilę powie Tomasz Nitsch.
Szybko okazało się, że GenPol to nie tylko wirtualne forum dyskusyjne, tablica ogłoszeń, poradniki, słowniki, linki, geneza nazwisk Alny czy skany metryk i innych archiwaliów w projekcie „GenBaza” wespół z Leszkiem Ćwiklińskim, dostępne zresztą w nowej odsłonie do dziś.
Cytując Tomka: „przez wiele lat GenPol był miejscem wokół którego zawiązywały się przyjaźnie, grupy współpracujących osób. Coroczne spotkania dla wielu były wręcz jedyną okazją spotkania genealogów z innych części kraju”.
Tradycją stały się bowiem zjazdy z okazji urodzin GenPolu. Odbywały się corocznie na początku marca w Warszawie przy ul. Zielnej 39 w budynku PASTy.
Parafrazując św. Jana Pawła II: „tu, w tym portalu, na GenPolu, wszystko się zaczęło. I życie genealoga się zaczęło, i pierwsza wiedza się zaczęła, i pierwsze znajomości się zaczęły. A po GenPolu chodziliśmy na kremówki” — wróć, przepraszam — A po GenPolu chodziliśmy na kawę. Obok kawy oczywiście stał laptop do indeksacji.
Ponieważ dotychczasowa formuła GenPolu wyczerpała się, oferujemy swoją dalszą pracę przy Geneami, a za zgodą dyrekcji — również gościnność w murach Muzeum, którego działalność i eksponaty najlepiej doceniają genealodzy, nieprawdaż?
Tomek i organizatorzy konferencji mają taki pomysł, by od przyszłego naszego jubileuszowego roku, kontynuować jedną z tradycji urodzin GenPolu, jaką było przyznawanie tytułu „Genealoga Roku” za szczególne zasługi dla rozwoju genealogii.
By jednak lepiej zrozumieć tę ideę, prosimy Tomka o zabranie głosu, w tym przypomnienie sylwetek Genealogów Roku 2006–2019.

Następnie głos zabrał (WIDEO) Tomasz Nitsch, przedstawiając ideę tytułu i sylwetki dotychczasowych Genealogów Roku.

Laudację odczytała (WIDEO) Jolanta Ilnicka:

Szanowni Państwo!
Szanowne Koleżanki i Koledzy Genealodzy!
Drogi Tomku!
Przypadł mi w udziale zaszczyt i przyjemność wygłoszenia laudacji kilku słów do twórcy i administratora portalu Genpol.com – Pana Tomasza Nitscha
Szanowny Panie Tomaszu! Drogi Tomku! – nasz przyjacielu, kolego, nauczycielu, mentorze!
Genpol.com dla wielu z nas, był początkiem w świecie genealogii, lecz dla Ciebie był to kolejny etap. Wcześniej działałeś w grupach pl.soc.genealogia, GeneBase, (była też grupa genealogiczna na Yahoo u Yakiego).
Stworzony przez Ciebie portal zdobywał coraz większą popularność, przybywało uczestników.
Tobie to jednak nie wystarczało. Zacząłeś marzyć o powołaniu do życia własnego portalu genealogicznego: z aktywnym forum, różnymi poradami, artykułami czy wielojęzycznym słownikiem pojęć genealogicznych. Portalu, o którego kształcie byś decydował, ale który byłby współtworzony też przez użytkowników. Ponieważ jesteś człowiekiem czynu, po kilku miesiącach pracy powołałeś do życia portal o nazwie GENPOL.com (nazwie będącej skrótem od Genealogia Polska).
Działające na Genpolu w latach 2003–2008, żywo reagujące forum, miało to do siebie, że konsolidowało ludzi. Sprzyjały temu wprowadzone zdjęcia w awatarach, możliwość podawania miejscowości, z których się pochodziło, imienia i nazwiska w podpisie. (to dziś jest powszechne, wówczas było ewenementem)
Dotychczasowi, przypadkowi użytkownicy nagle orientowali się, że w ich miejscowościach nie są sami, że w konkretnym regionie istnieje grono genealogicznych pasjonatów. Efektem tego były powstające, jak grzyby po deszczu, regionalne towarzystwa genealogiczne. I znowu zrobiłeś krok przed szereg- rzuciłeś hasło „Spotkajmy się w realu!” i zmobilizowałeś genealogiczną brać do zorganizowania wakacyjnych spotkań z genealogią w tle (w Borsku i Szarlocie) oraz spływów kajakowych. Dzięki Twojemu zapałowi oraz pomocy organizacyjnej śp. Staszka Pieniążka, genealodzy poznali kajakowe szlaki Brdy, Krutyni, Czarnej Hańczy oraz wielokrotnie Wdy (nad którą swoją bazę prowadził nieodżałowany Staszek).
I genealogiczny cymes czyli Urodziny Genpolu w Warszawie – organizowany przez Ciebie od 2007 roku coroczny zjazd genealogów z całej Polski w rocznicę powstania portalu, na początku marca każdego roku. Najpierw zapraszałeś nas do Galerii Porczyńskich, a od 2012 roku do budynku PASTy.
Twoja osobowość sprawiała, że czekaliśmy na te spotkania cały rok. Zawsze miły, uśmiechnięty, ciekawy co nowego dzieje się w poszczególnych regionach, chętny do rozmowy, ale też łakomie spoglądający na/pałaszujący bayerkową szarlotkę
Mobilizowałeś nas do przedstawiania swoich genealogicznych przygód, opowiadania o nich, dyskutowania. Tobie zawdzięczamy znajomości i przyjaźnie, które zawarte w pierwszych latach funkcjonowania portalu, czy na pierwszych urodzinowych spotkaniach, trwają po dziś dzień.
(i tu chciałabym opowiedzieć w kilku słowach o moim przypadku – dzięki Genpolowym urodzinom poznałam Jolę i Janusza, a wiąże się z tym nietypowa sytuacja — tylko czy wypada taka prywatę w laudacji — ale w sumie to dzięki Tomkowi się stało i przyjaźnimy się do dziś, a okazało się, że w zasadzie Mariusz może do Joli mówić „ciociu”)
I choć forum zamknąłeś w kwietniu 2008 roku, portal Genpol.com trwał, artykuły, poradniki i tablica ogłoszeń były dostępne, funkcjonował serwis Metryki.genbaza.pl, zjeżdżaliśmy się tłumnie by świętować kolejne rocznice powstania Genpolu.
Przez blisko 20 lat wywierałeś ogromny wpływ na rozwój polskiej genealogii, a także na integrację naszej społeczności. Dziękujemy.
Cieszymy się – jak sam przed chwilą własnymi słowami powiedziałeś – że dobre tradycje GenPolu i przyznawanie tytułu „Genealoga Roku” w nowej postaci będą mogły przetrwać. Uczestnicząc dotąd w przyznawaniu tego tytułu, jedną osobę jednak pominąłeś. Musimy naprawić ten błąd.
Decyzją organizatorów konferencji GENEAMI w Brzegu, jak również w imieniu jej uczestników, w podziękowaniu za wszystkie te lata, niniejszym otrzymujesz tytuł „Genealoga 20-lecia”.

Genealog 20-lecia Tomasz Nitsch
Genealog 20-lecia Tomasz Nitsch

Patrz też laureaci poprzedni/następny.

Komentarze z Facebooka

komentarz(y/e)

Dodaj komentarz